Karpal tünel sendromu cerrahi tedavi sonuçlarının değerlendirilmesinde kullanılan boston skoru ile EMG'nin etkinliğinin karşılaştırılması
Carpal tunnel syndrome surgical treatment used in the evaluation of the results of the comparison of the efficacy of the boston score with EMG
  1. Tez No: 388480
  2. Yazar: MESUT SANÇMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK ÖZCANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, KTS cerrahi tedavisi sonrası klinik tabloyu değerlendirmek amaçlı ameliyat öncesi ve sonrası çimdik kuvveti, kaba kavrama kuvveti, Boston semptom şiddeti skalası, Boston fonksiyonel değerlendirme skalası ve EMG bulgularına bakıldı. Amaç; ameliyat sonrası klinik değerlendirmede uygulanan yöntemlerdeki değişiklikler ve aralarındaki korelâsyonu saptamak. Ocak 2006-Aralık 2010 tarihleri arasında, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında, aynı cerrah tarafından TKL distalinden orta palmar bölgeden yapılan mini kesi ile ameliyat edilen 46 hastanın 61 eli, iyileşme açısından; EMG, Boston semptom şiddeti ve fonksiyonel durum ölçeği, kaba kavrama ve palmar çimdik kuvveti ile değerlendirildi. Boston semptom şiddeti ve fonksiyonel durum skorlarında ameliyat sonrasında anlamlı düzelme saptandı. Kaba kavrama ve palmar çimdik kuvvetlerinde ameliyat sonrası istatistiksel anlamlı düzelme saptandı. Ameliyat öncesi ve sonrası EMG'de %83,6 düzelme saptandı. KTS'u cerrahi tedavisi sonrası klinik takipte kullanılan palmar çimdik kuvveti, kaba kavrama kuvveti, Boston semptom şiddeti, Boston fonksiyonel durum skalası ve EMG de belirgin düzelme olmuştur. Fakat aralarında anlamlı bir korelasyon yoktur
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to evaluate the clinical situation after the CTS operation. Forthis purpose, the pinch strength, grip strength, Boston symptom & functional score scale & EMG were evaluated both preoperatively & postoperatively. 61 hand of 46 patients that were operated by the same surgeon in Akdeniz University, Faculty of Medical, Department of Orthopedics and Traumatology between January 2006 – December 2010 were included in this study. All of the operations were done by mid palmar mini incision, located distally to TCL. Healing was evaluated by EMG, Boston symptom & functional score scale, grip and pinch strength. Significant improvement was determined in Boston symptom and functional scale score, postoperatively. Statically significant improvement was determined in grip and pinch strength postoperatively. After the operation, 83,6% improvement was seen in EMG compared to preoperative results. Significant improvement was seen in grip and pinch strength, Boston symptom & functional score scale and EMG after CTS treatment. But there isn't any. Meaningful correlation between these tests