Beyin tümörlerinin evrelendirilmesinde 'dynamıc susceptılıty contrast' perfüzyon görüntüleme ve 'arterıal spın labelıng' görüntülemenin karşılaştırılması
Comparison of 'dynamic susceptibility contrast' perfusion imaging and 'arterial spin labeling' imaging for grading of brain tumors
- Tez No: 388482
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH UTKU ŞENOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Glial tümörlerde erken tanı ve doğru evreleme sağkalım oranlarını artırdığı için perfüzyon MRG önemli bir yardımcı ileri görüntüleme tekniğidir. Bu çalışmanın amacı beyin tümörlü hastalarda perfüzyon MRG'nin (DSC ve ASL) histopatolojik sonuçlarla karşılaştırılarak evrelemedeki rolünü saptamaktadır. Çalışmaya dahil edilen 32 hastanın 23'ü yüksek evre (%71,9), 9'u düşük evre (%28,1) gliomdu. Tüm hastaların ASL ve DSC- rCBV görüntüleri iki nöroradyolog tarafından görsel olarak değerlendirildi. DSC ve ASL görsel değerlendirilmesinde gözlemciler arası uyumun çok iyi olduğu görüldü. DSC'de lezyonlardan rölatif serebral kan hacmi (rCBV) ve ASL'de rölatif sinyal intensite (rSİ) ölçüldü. Çalışmamızda düşük ve yüksek evre tümörleri ayırmada DSC ve ASL haritalarında yapılan görsel değerlendirme ile düşük duyarlılık ve özgüllük değerleri bulunmuştur. DSC'de rCBV ölçümü ile ise yüksek duyarlılık değerleri saptanmıştır. Bu nedenle, bu yöntemlerin glial tümör evrelenmesinde konvansiyonel MRG'ye ek bilgiler verebilecekleri, ancak tek başlarına evrelendirme amaçlı kullanılmamaları gerektiği görüşündeyiz. ASL perfüzyon ekzojen kontrast ajan kullanılmaması avantajı ve gelecekteki yeni teknik gelişmeler ile faydalı bilgiler sağlayacaktır
Özet (Çeviri)
Perfusion MRI is an important advanced imaging technique in glial tumors since early diagnosis and correct grading increases survival rates. The purpose of this study is to assess the role of perfusion MRI (DSC-ASL) in grading brain tumors by comparing them to histopathology results. Thirty two patients were included in the study, 23 (71.9%) of which had high grade gliomas and 9 (28.1%) of which had low grade. ASL and DSC-rCBV images of all patients were evaluated visually by two neuroradiologists. Inter-observer agreement in DSC and ASL evaluation was found to be very good. In DSC images, relative cerebral blood volume (rCBV) of the lesions and in ASL relative signal intensity (rSI) was measured. In our study, visual evaluation of DSC and ASC maps were found to have low sensitivity and specificity for differentiation of low grade and high grade tumors. Measuring rCBV in DSC, however; was found to have high sensitivity. Therefore, we think these methods can provide information beyond conventional MRI for purposes of glial tumor grading, but should not be used alone for grading. ASL perfusion is likely to provide beneficial information in the future with technical advances and has the advantage of not requiring an exogeneous contrast agent.