Cyprinus carpio (L)'de azinphosmethyl'in solungaç, böbrek, beyin ve dalak dokularında total proteinin kantitatif değişimine etkisi
Effects of azinphosmethyl on the quantitative protein change in gill, kidney, brain andspleen tissues of Cyprinus carpio (L).
- Tez No: 38851
- Danışmanlar: PROF.DR. NEVİN ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
rv OZ Bu çalışmada, organofosforlu insektisit AzinphosmethyTin 0,20 ve 0,35 ppm derişimlennin kültür balığı Cyprtnus carpio (L)' de solungaç, böbrek, beyin ve dalak dokularında total protein düzeylerine etkileri 1, 2, 3, 4, 15 ve 30 gün sürelerle incelenmiştir. Azinphosmethyl'in başlangıçta düşük derişimde tüm dokularda, yüksek derişimde ise dalak dışındaki dokularda protein miktarını azalttığı belirlenmiştir. İlerleyen sûre içerisinde bu miktarın her iki derişimde dalgalanmalar göstererek, yüksek derişimde beyin dokusu dışındaki tüm dokularda kontrol düzeyine ulaştığı gözlenmiştir. Pestisit stresinde besin alınamaması nedeniyle proteinlerin enerji ihtiyacını karşılamak üzere kullanılması, pestisitin enzim aktivitelerini inhibe ederek işlevsel aksaklıklar oluşturması veya incelenen dokularda histolojik deformasyonlar oluşturarak protein sentezinin engellendiği ve bu nedenlerle de protein miktarında azalmalar görüldüğü düşünülmektedir, ilerleyen sürelerde balığın ortam şartlarına adaptasyon göstererek protein miktarını düzenlemeye çalıştığı tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Effects of 0.20 and 0.35 ppm concentrations of Azinphosmethyl, an organophosphated insecticide, on the protein levels in gill, kidney, brain and spleen tissues of the carp Cyprtnus carplo, were investigated over 1, 2, 3, 4, 15 and 30 days of exposure. The level of protein in the tissues studied decreased after exposure to 0.20 ppm concentration of the insecticide in the first days of exposure. At the 0.35 ppm concentration, tissue protein levels, with the exception of spleen, decreased at first days, fluctuated and reached to the control levels on prolonged exposures. A number of factors might cause the observed deacrease in the protein levels of the tissues which can be summarized as follows; - Interruptions in the feeding behaviour of the animate under the effect of pesticide, hence using proteins as energy resources. - Functional failure caused by the inhibition of enzymatic activity by the pesticide. - Disturbtion of protein synthesis in the tissues by causing histological deformations. On prolonged exposures fish might strive to level its protein level by adopting itself to tie new environmental condttions.