Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hastaların işitme testi sonuçlarına etki eden faktörler
Factor affecting the hearing test of patientsreceiving treatment in the neonatal intensive care unit
  1. Tez No: 663625
  2. Yazar: SAİDE KANDİL KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KENAN KANBUROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Doğumsal işitme kaybı en sık görülen doğumsal anomalilerden biridir. İşitme kaybı sıklığının yenidoğan yoğun bakım ünitesinden (YDYBÜ) taburcu olan bebeklerde sıklık oranının arttığı saptanmıştır. İşitme kaybı etkilenen bireylerin zeka gelişimini ,psikolojik iyilik hallerini, dil gelişimini, eğitim hayatlarını olumsuz yönde etkiler. Erken tanı ve rehabilitasyon ile bu sorunları önemli oranda azaltabilir. Çalışmamızda hastanemiz yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tedavi alan hastaların işitme tarama testlerine katılım durumunu ve işitme tarama testlerinden kalan hastaların risk faktörleri ile ilişkisini belirlemeyi amaçladık. MATERYAL-METOD Ekim 2016-haziran 2020 tarihleri arasında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi YDYBÜ' de tedavi almış olan bebekler çalışmaya alındı. Çalışmaya alınan bebeklerin işitme tarama sonuçlarına www.isitmetarama.saglik.gov.tr adresinden ulaşıldı. Bu zaman diliminde serviste yatışı yapılmış ancak tedavileri tamamlanamayıp sevk edilen ve ex olan bebekler çalışma dışı bırakıldı. BULGULAR Yoğun bakımda yatan 2246 bebek alındı. Sevk olan ve ex olan bebekler çalışma dışı bırakıldı. Tarama sonuçlarında (%86,3) 1939 hastaya ABR, (%2.2 ) 47 hastaya OAE uygulandığı görüldü. ABR uygulanarak ilk testten kalan (%5.3) 120 hastanın kontrole gelmediği görüldü.307 (% 13.7) hasta hiç işitme testine gelmemişti. 22 (%1) hasta iki aşamalı ABR testinden III kalarak sevk edildi.110 (% 4.8 ) hasta risk nedeniyle sevk edildi.Sevk edilen hastalardan 3 tanesi hafif derecede işitme tanısı alarak takibe alındı. 3 hasta işitme kaybı tanısı konarak işitme cihazı takıldı.
Özet (Çeviri)
Congenital hearing loss is one of the most common congenital abnormalities. It was found that the frequency of hearing loss increased in patients discharged from the neonatal intensive care unit(NICU). Hearing loss negatively affects the mental development,the psychological well-being, sensory development and educational life of the affected individuals. These problems can be significantly reduced with early diagnosis and rehabilitation. In our study, we aimed to determine the participation status of the patients who received treatment in the neonatal intensive care unit of our hospital in the hearing screening tests and the relationship between the risk factors of the patients who survived the hearing screening tests. MATERIAL AND METHOD Babies who were treated at Recep Tayyip Erdogan University Medical Faculty Hospital YDYBU between October 2016 and June 2020 were included in the study.Hearing screening results of the babies included in the study were reached at www.isitmetarama.saglik.gov.tr During this period, babies who were hospitalized in the service but whose treatments were not completed and who were referred and died were excluded from the study. RESULTS 2246 babies hospitalized in intensive care unit were included. Referred and dead babies were excluded from the study. It was seen in the screening V results (86.3%) that ABR was applied to 1939 patients and OAE was applied to 47 patients (2.2%).It was observed that 120 patients who failed the first test (5.3%) with ABR didn't come for control. 307 (13.7%) patients never came for hearing tests. Twenty-two (1%) patients were referred by failing the two-stage ABR test. 110 (4.8%) patients were referred because of risk. 4 of the patients who were dispatched were diagnosed with mild hearing and were followed up. Three patients were diagnosed with hearing loss and hearing aids were inserted.