Lityum disilikat seramiklerin simantasyonunda kullanılan iki farklı rezin siman üzerine farklı ön ışınlama sürelerinin etkisi
Influence of the different pre-curing times on two different resin cements used to lute lithium disilicate ceramics
  1. Tez No: 388525
  2. Yazar: BARIŞ GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANDAÇ BARKIN BAVBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı; lityum disilikat kronların iki farklı rezin siman kullanılarak simantasyonu sırasında artık simanın uzaklaştırılması için uygulanan tekniklerin mikrosızıntı açısından etkilerini incelemektir. Çalışmamız için 8 grupta (n=12) toplam 96 adet çekilmiş alt keser diş kullanıldı. Çekilmiş dişlere kron preperasyonu bukkal bölgede mine-sement birleşiminin 1mm koronalinde, lingual bölgede ise 1mm apikalinde olacak şekilde yapılarak CAD/CAM sistemiyle lityum disilikat kronlar hazırlandı. Kronlar iki farklı rezin siman ve farklı ön ışınlama süreleri kullanılarak simante edildi. Örneklerin yarısı Panavia SA rezin siman ile simante edilirken diğer yarısı Variolink Veneer rezin siman ile simante edildi. Her iki rezin siman için de 4 adet alt grup oluşturuldu. Alt gruplardan birincisinde ışıkla polimerizasyondan önce bond fırçası ile artık siman uzaklaştırılırken diğer alt gruplarda sırasıyla 3,10 ve 20 saniyelik ön ışınlamalardan sonra artık siman uzaklaştırıldı ve sonrasında ışıkla polimerizasyon tamamlandı. Hazırlanan örnekler 10000 devirlik termal siklus işlemine tabi tutuldu ve mikrosızıntı testi için %0.5'lik bazik fuksin ile boyandı. Dikey kesitleri alınan örneklerin boya sızıntı miktarları optik mikroskop altında 20x ile incelenirken her grup için ayrı hazırlanan 2'şer örnekten SEM görüntüleri alındı. Her iki rezin siman grubu için elde edilen bukkal ve lingual bölgedeki alt gruplara dayalı mikrosızıntı değerleri istatistiksel olarak değerlendirildi. Mikrosızıntı değerleri; her iki rezin simanda da lingual bölgede bukkal bölgeye göre daha yüksek, Variolink Veneer rezin simanda labial ve lingualde Panavia SA rezin simana göre daha düşük, Variolink Veneer rezin simanda ön ışınlama yapılmayan grupta ön ışınlama uygulanan gruplara göre daha yüksek (p0.05). Kullanılacak olan rezin simana göre farklı metodolojilerin kullanılması uzun dönemdeki klinik başarıyı olumlu etkileyecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the influence of removing excess cement techniques applied while luting lithium disilicate crowns with two different resin cements on micro leakage. Totally 96 extracted teeth in 8 groups (n=12) were used in this study. Lithium disilicate crowns were designed by CAD/CAM system after crown preparations were made 1mm apically at lingual site and 1mm coronally at buccal site. Crowns were luted with two different resin cements and different pre-curing times. While half of the samples were luted with Panavia SA resin cement, the remaining ones were luted with Variolink Veneer resin cement. Four subgroups were formed for both resin cements. While excess cement removed by micro brush in first subgroup, removal of excess cement was made after relatively 3, 10 and 20 second pre-curing with light application in the other subgroups. Subsequently light polymerization was completed. Cemented samples artificially aged with 10000 cycles in thermal cycle and were dipped %0.5 basic fucsin for micro leakage test. Samples were cut longitudinally and dye penetration measures inspected with optical microscope at 20x. Also in each groups 2 samples were prepared for SEM evaluation. Obtained dye penetration measures at lingual and buccal sites for both resin cements were statistically analyzed. Micro leakage values; higher for lingual site measurements than buccal site for both resin cements, lower for Variolink Veneer resin cement than Panavia SA resin cement for both sites of the samples, higher for no pre-cured subgroup than pre-cured subgroup in Variolink Veneer resin cement group (p0.05). Choosing different methodology for the resin cement wanted to be used would affect the long-term clinical success.