Mine matriks protein türevlerinin periodontal defektlerde klinik ataşman kazancı ve in vitro ortamda periodontal ligament fibroblastlarının çoğalması ve farklılaşması üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of enamel matrix derivatives on clinical attachment level in periodontal defects and on periodontal ligament cells' proliferation and differentiation in vitro
  1. Tez No: 388523
  2. Yazar: AHU DİKİLİTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLEND İNANÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışmanın amacı; mine matriks protein (MMP) türevlerinin kemik içi defektlerde yönlendirilmiş doku rejenerasyonuna (YDR) ek olarak ve in vitro ortamda periodontal ligament fibroblastlarının canlılığı, çoğalması, osteojenik farklılaşması ve mineralizasyonuna etkisini değerlendirmektir. Yaşları 22-46 (ortalama 33,29±6,77) arasında değişen 33 kronik periodontitis hastasındaki 41 kemik içi defekt bu çalışmaya dahil edilmiştir. 41 kemik içi defekt rastgele MMP+YDR (22) ya da sadece YDR (19) ile tedavi edilmiştir. Klinik ve radyografik parametreler başlangıçta ve cerrahi işlem sonrası 6. ayda değerlendirilmiştir. Plak indeksi, gingival indeks, dişeti oluğu kanama indeksi, sondlanan cep derinliği, dişeti çekilmesi ve klinik ataşman seviyesini içeren klinik parametreler; vertikal kemik yüksekliği, defekt açısı, defekt alanı ve kemik yoğunluk değişimini içeren radyografik parametreler değerlendirilmiştir. Periodontal ligamanet fibroblastlarının primer kültürü klinik olarak sağlıklı premolar dişinden elde edilmiştir. Periodontal ligament fibroblastlarının canlılığı ve çoğalma oranı MTT deneyi ile değerlendirilmiştir. Periodontal ligament fibroblastlarının osteojenik farklılaşması 3. haftada Enzime-bağlı Immunosorbent Yöntemi ile mineralizasyonu ise 3. ve 4. haftalarda Alizarin kırmızısı ile değerlendirilmiştir. Bütün tedavi gruplarında 6. ayda başlangıca göre klinik ve rayografik parametrelerde anlamlı kazanç elde edilmiştir (p0,05). MMP'nin in vitro ortamda periodontal ligamanet fibroblastlarının canlılığını, proliferasyon oranını, osteojenik farklılaşmasını ve mineralizasyonunu arttırdığı bulunmuştur. Bu çalışmanın sınırları dahilinde MMP klinik ve radyografik parametrelerde YDR'ye ek olarak fayda sağlamamaktadır ve in vitro ortamda periodontal ligamanet fibroblastlarının çoğalması ve farklılaşmasını belirgin derecede etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the efficacy of enamel matrix derivatives (EMD) together with guied tissue regeneration (GTR) in the treatment of intrabony defects and on the viability, proliferation rate, osteogenic differantiation and mineralization of periodontal liament cells in vitro. Fourty one intrabony defects in 33 chronic periodontitis patients, aged 22-46 years (mean age 33,29±6,77) were selected for the study. Fourty one intrabony defects were randomly treated with either GTR+EMD (22) or GTR (19) alone were included in this study. The clinical and radiographical parameters were evaluated at baseline and 6th month after surgery. Clinical measurement including plaque index, gingival index, sulcus bleeding index, probing depth, gingival recession, clinical attachment level; radiographical measurement including vertical bone height, defect angle, defect area and bone density were obtained. Primary cell culture of periodontal ligamant fibroblasts were obtained from clinically healthy premolar teeth. Periodontal ligamanet fibroblasts viability and proliferation rate was determined by MTT assay. Periodontal ligamanet fibroblasts' osteogenic differantiation was studied by enzyme-linked immunosorbent assay at 3th week. Periodontal ligamanet fibroblasts' mineralization was assessed by Alizarine red S at 3th week and 4th week. All treatment modalities resulted in significant gains on clinical and radiographical measurement compared to baseline values at 6 month (p0,05). EMD increased significantly in vitro periodontal ligament fibroblasts viability, proliferation rate, osteogenic differantiation and mineralization. Within the limits of the present study, it might be suggested that the use of EMD added no clinical and radiographical benefit to GTR and EMD has the potential to significantly affect periodontal ligamanet cells' proliferation and differentiation in vitro.