Gebelik döneminde verilen anne sütü ve emzirme eğitiminin anne sütü ile beslenme ve emzirmeye ilişkin davranışlara etkisi
The effects of breastfeeding and lactation education during pregnancy on behaviours about breastfeeding and lactation
- Tez No: 388526
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bebeğin zihinsel, ruhsal ve fiziksel gelişimi için en önemli besin anne sütüdür. Anne sütüyle beslenme sağlıklı beslenmenin ilk şartıdır. Anne sütü ile beslenmenin geliştirilmesi, özellikle sadece anne sütü verme ve emzirme süresinin arttırılması için annelere eğitim verilmesinin önemi çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. Bu çalışma, doğum öncesi anne adaylarının anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendirilmesi, sadece anne sütüyle beslenmeye etki eden faktörlerin belirlenmesi, emzirme oranı ve süresinin arttırılması ve eğitimin önemini vurgulamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmamızda Aralık 2013 ile Şubat 2014 tarihleri arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Kadın-Doğum polikliniğine başvuran gebeliğin 36. haftası ve üzeri olan gebelere anne sütünün önemi ve emzirme hakkında eğitim verilmiştir. Kontrol grubunu hastanemize herhangi bir sebeple gelen 6-12 ay arası bebeği olan, rastgele seçilen anneler oluşturmuş, kontrol grubu 100, eğitim grubuna 90 olmak üzere toplam 190 anne çalışma evrenini oluşturmuştur. Veriler, anne sütü ve emzirme ile ilgili hazırlanan 32 sorudan oluşan bir anket aracılığı ile toplanmıştır. Eğitim ve kontrol grubunun verileri karşılaştırılarak; eğitimin, sadece anne sütü ile beslenme süresine ve emzirme oranlarına etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın sonuçları değerlendirildiğinde, eğitim grubu annelerde emzirme sıklığı ve süresi kontrol grubundaki annelere göre yüksek bulunmuş, iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Breastfeeding is the most important nutrient for intellectual, mental and physical development of the babies. The first rule of the healthy nutrition is feeding with breastfeeding. The importance of the maternal education for development of the breastfeeding nutrition and duration of the breastfeeding were indicated in different studies. This study was aimed the education of mother candidates with breastfeeding and lactation before delivery, to determine the factors that effect breastfeeding nutrition, the increase of the breastfeeding ratio and breastfeeding duration and to emphasis the importance of education. In our study, training about breastfeeding and lactation was given to the pregnants which in and after 36th weeks of pregnancy, between December 2013 and February 2014 in Van YüzüncüYıl University, School of Medicine Dursun Odabaş Medicine Center Gynecology outpatient clinic. The control group members were chosen randomly, from mothers who had 6-12 months baby whom applied our hospital in any reason.190 mothers were composed the universe, 100 mothers from control group and 90 mothers from education group. Datas were collected with questionnaires prepared for breastfeeding and lactation with 32 questions. The effect of education on breastfeeding duration and lactation ratio was researched with comparing the datas of education and control groups.