Karaciğer sirozunda safra kesesi taşı sıklığı
Frequency of cholelithiasis in cirrhotic patients
- Tez No: 388538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Karaciğer sirozunda safra taşı görülme oranı artmaktadır. Bu artışın mekanizması tam olarak bilinmemektedir. Sirozlu hastalarda safra kesesi taşı (SKT) ile ilgili çelişkili çalışmalar mevcuttur. Bu retrospektif çalışmada karaciğer sirozu tanısı konulan hastalarda safra kesesi taşı sıklığı ve bunun yaş, cinsiyet, hastalık etyolojisi ve evresi ile ilişkisinin araştırılması planlandı. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda 01.01.2009-31.12.2013 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Dursun Odabaş Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Polikliniği'ne başvuran, siroz tanısı ile tedavi gören 123 olgu ve 145 sağlıklı kontrol grubunun dosyaları retrospektif olarak incelendi. Karaciğer hastalığının etyolojisi ve evresi kaydedildi. Olgulara üst abdominal ultrasonografik inceleme yapılarak safra kesesi taşı varlığı araştırıldı. Bulgular: Sirozlu hastaların yaş ortalaması 53±14 yıl, kontrol grubunun yaş ortalaması ise 52±12 yıl idi. Karaciğer sirozlu 123 olgunun 34'ünde (%27.64) SKT saptandı. 145 sağlıklı kontrol grubunun 13'ünde (%8.9) SKT saptandı.
Özet (Çeviri)
Background and aims: The incidence of cholelithiasis in liver cirrhosis is increasing. The exact mechanism of this increase is unknown. Data on cholelithiasis in patients with liver cirrhosis are conflicting. The aim of this study was to investigate the prevalence of colelithiasis in patients with liver cirrhosis and to identify risk factors. Materials and methods: Patients admitted to the gastroenterology inpatient unit with the diagnosis of cirrhosis between 01.01.2009-31.12.2013 dates were evaluated retrospectively, and 123 patients and 145 healty subjects were included in the study. Etiology of liver cirrhosis and stage of the disease were recorded. The presence of cholelithiasis was evaluated at the time of hospitalization via abdominal ultrasound examination. Results: Mean age of patients with liver cirrhosis was 53±14 years and mean age of healty subjects was 52±12 years. Ultrasound examination revealed that 123 patients had cholelithiasis accompanying cirrhosis (27.64%). Cholelithiasis was detected in 13 (8.9%) of those 145 healty subjects.