Skolyozda hemşirelik tanı yöntemlerinin geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
Development and evaluation of diagnostic methods of scolyosis in nursery
- Tez No: 69652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Postür bozukluklarından olan idiopatik skolyoz, genellikle preadolesan dönemde ortaya çıkar. Bu nedenle, bu yaş dönemindeki okul çocuklarının skolyoz yönün den taranması önem taşır. Çalışma preadolesan dönemindeki çocuklarda, idiopatik skolyozu erken dönemde tanılamak, skolyozun belrilenmesini sağlayan“Skolyoz Tarama Formu”nu literatüre kazandırmak, daha sonra yapılacak skolyoz tarama çalışmalarında Halk Sağlığı hemşiresinin tamlamadaki rol ve işlevlerinin önemini belirlemek amacı ile metodolojik ve tanılıyıcı olarak planlanmıştır. Çalışma İstanbul ili Bağcılar Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı, iki ilk okulda 4 ve 5.sınıfda öğrenim gören 9-14 yaş grubundaki 450 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Araştırmada literatür bilgisi doğrultusunda, araştırmacı tarafından hazırlanan“Skolyoz Tarama Formu”kullanılmışta Form ilk aşamada 202 öğrenci üzerinde uygulanmış, güvenirliliği değerlendirildikten ve rafine edildikten sonra ikinci aşamada 450 öğrenciye uygulanmıştır (Cronbach Alpha katsayısı 0.83 olarak bulunmuştur).“Skolyoz Tarama Formu”3 bölümden oluşmuştur. Bölümler sırasıyla öğrencilerin yaş, cins, kilo, boy, persentil değeri gibi sosyo demografik ve biyolojik özelliklerini, omurga ile ilgili olarak geçirilmiş hastalık öykülerini, soy geçmiş özelliklerini, anatomik duruşa göre genel duruş, büyüme durumu, omurgada eğrilik, yürümede anormallik ve bacakta uzunluk eşitsizliği ile ilgili bilgiler ile daha ayrıntılı incelemeyi gerektiren ve kesin tanıyı kolaylaştıran fiziksel özellikleri belirleyen tamlama maddelerinden oluşmuştur.100 Araştırmanın istatistik analizleri SPSS programı ile değerlendirilmiştir. Öl çeklerin iç tutarlılığı alfa kat sayısı, diğer analizler için korrelasyon ve Ki Kare (%2) kullanılmıştır. Araştırma kapsamına alınan 4S0 öğrencinin %0.9'unda doğumsal kalça çı kığı, %0.5'inde raşitizm, %8.3'ünde ailede omurga deformitesi, %22'sinde geçirilmiş travma, %5.4'ünde tüberküloz gibi hastalık bozukluk olduğu görülmüştür. Skolyoz insidans değerlerinin cinsiyete göre dağılımında ise kız öğrencilerin %10.2 (n=24)' sinde, erkek öğrencilerin ise %4.9 (n=9)'unda olmak üzere 33 öğrencinin skolyoz açısında risk altında olduğu saptanmıştır. İleri tetkik yapılmak üzere sevk edilen 33 öğrencinin“Skolyoz Tarama Formu”ile elde edilen bulgularına bakıldığında; kız öğ rencilerde anatomik duruşa göre genel duruş bozukluğu %100, omurgada eğrilik %67, persentile göre büyüme %46, erkek öğrencilerde ise omurgada eğrilik %78, anatomik duruşa göre genel duruş bozukluğu %56, persentile göre büyüme %44 olarak saptanmıştır. Sevk edilen 33 öğrenciden 31 öğrenciye idiopatik skolyoz tanısı konarak, tedavileri başlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Idiopathic scolio cused by posture defects usually occurs in pre-adolescence period. Therefore, it is important to screen school kids for scolios in this period of their life. This study was planned to make an early dianosis of idiopathic scolios in children during pre-adolescence period and to make a contribution to medical literature with“Scolios Screening Form”that is used to diagnose scolios. The objective of this study is to determine the role and function of a Public Health Nurse to diagnose scolios during screening studies. This study was performed on 450 students of 4th and 5th grade in the age of 9-14 at 2 primary schools in the district of Istanbul Bağcılar National Education Manager.“Scolios Screening Form”designed based on the literature search was meed in this study. At first, the form was applied to 202 students. After its reliability was proved and refined, it was applied to 450 students (the value of Cronba Alpha constant was found as 0.83).“Scolios Screening Form”consists of 3 sections: 1. Socio-demographic and biologic characteristics of students e.g., age, sex, weihgt, length, percentile value, 2. history of any disease of spine and racial characteristics, 3. information on general posture in compariosn with anatomical posture, growth situation, bending of spine, abnormality of walk, and unmatching lengths of legs and physical characteristics which require much more detailed investigation and make easier to diagnose scolios. T.C. YÖKÜİfSETİ! KURULU DOKÜMANTASYON lEEIiEZS102 The statics analyzes of investigation was utilized with SPSS program. The alfa coefficient was used for the inside sensitiveness of scales and for the other analies correlation and ki square were used. The results of this study can be summarized as following: 1. congenital his dislocation in 0.9% of 450 students, 2. rheumatism in 0.5% of 450 students, 3. spine deformation in families of 8.3% of 450 students, 4. history of trauma in 22% of 450 students, 5. tuberculosis in 5.4% of 450 students. According to the distribution of scolios incidence based on sex it was determined that 10.2% of 24 female students (n=24) and 4.9% of 9 male students (n=9) are in the risk group. When the data obtained using“Scolios Screening Form”for this 33 students of which were dispatched for further examinations were evaluated, it was found that these sstudents have such defects/abnormalities as: 1. general posture defect in comparison with anatomical posture, 100% in female students, 2. crookedness of spine: 67% in female students, 3. percentile growth 46% in female students, 4. crookedness of pine: 78% in male students, 5. general posture defect in comparison with anatomical posture, 56% in male students, 6. percentile growth: 44% in male students. 31 of 33 student dispatched were diagnosed with scolios. Their treatment for scolios was initiated.