Erişkin otoimmün tiroiditi (hashimoto tiroiditi) ile çoçukluk çağı travması arasındaki ilişki
The relationship between adult autoimmune thyroiditis (hashimoto's thyroiditis) and childhood trauma
  1. Tez No: 388562
  2. Yazar: UĞUR AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÜRETEN, PROF. DR. SEFA GÜLİTER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Hashimoto tiroiditi en sık görülen otoimmün tiroid hastalığıdır. Tiroid bezinin lenfosit infiltrasyonu ve bezin ilerleyici harabiyeti ile karakterizedir. Epidemiyolojik çalışmalarda erişkin populasyondaki sıklığı %4-9,5 olarak bildirilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 1999'daki Çocuk İstismarını Önleme Toplantısı Raporu'nda, bir yetişkin tarafından, bilerek veya bilmeyerek yapılan ve çocuğun sağlığını, fiziksel ve psikososyal gelişimini olumsuz yönde etkileyen davranışların bütünü çocuk istismarı ve ihmali olarak tanımlanmaktadır. Yapılan çalışmalarda çocuk istismarı ile yetişkinlikteki fiziksel rahatsızlıklar arasında anlamlı ilişki bildirilmiştir. Çocukluk çağı travmasının yetişkin dönemde hipotalamus-hipofiz-adrenal aks bozukluğuna sebep olduğuna ve bu durumun otoimmün hastalıklara zemin hazırladığına dair çalışmalar bulunmaktadır. Çalışmamızın amacı Hashimato tiroiditi ile çocukluk çağı travması arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmamıza 18-70 yaş arasında, 52 Hashimoto tiroiditi tanılı hasta ve 31 sağlıklı kontrol grubu alınarak, her iki grupta çocukluk çağı travması sıklığı değerlendirildi. Hashimoto tiroiditi hastalarının çocukluk çağında duygusal ihmali açısından [t (81) = 2, p = .04] kontrol grubuna göre anlamlı bir farklılık gösterdiği saptandı. Buna göre Hashimoto tiroiditi tanısı olan hastaların çocukluk çağında maruz kaldıkları duygusal ihmal ( = 10.79) kontrol grubuna göre ( = 9.13) daha fazladır. Hashimoto tiroiditi hastalarının çocukluk çağında fiziksel istismar [t (81) = 1.30, p = .20], fiziksel ihmal [t (81) = .32, p = .75], duygusal istismar [t (81) = 45, p = .66] ve cinsel istismar [t (81) = .32, p = .75] açısından kontrol grubuna göre anlamlı bir farklılık saptanmadı. Çocukluk çağı travması toplam değerlendirmesinde Hashimoto tiroiditi hastaları ile Hashimoto tiroiditi tanısı olmayan hastalar arasında anlamlı bir farklılık olmadığı [t (81) = 1.15, p = .26] saptandı. Hashimoto tiroiditi tanılı hastaların ve kontrol grubunun Anti-TPO düzeyleri ve çocukluk çağı travması arasındaki ilişki incelendi. HT tanılı hastaların ve kontrol grubunun Anti-TPO düzeyinin, fiziksel istismar (p=0,30), fiziksel ihmal (p=0,46), duygusal istismar (p=0,15), cinsel istismar (p=0,78) ve çocukluk çağı istismarı toplam sonucu (p=0,08) değerleri ile korelasyon göstermediği saptandı. HT tanılı hastaların ve kontrol grubunun Anti-TPO düzeyinin, duygusal ihmal (p=0,02), değerleri ile korelasyon gösterdiği saptandı. Bu sonuca göre Anti-TPO değeri ile çocukluk çağı duygusal ihmal düzeyinin ilişkili olduğu saptandı. Hashimoto tiroiditi hastalarında tiroid hormon replasmanı alan ve almayan hastalar çocukluk çağı travması açısından incelendi. Hashimoto tiroiditi hastalarında replasman tedavisi alanların çocukluk çağında fiziksel istismar [t (49) = .82, p = .42], fiziksel ihmal [t (49) = .84, p = .41], duygusal istismar [t (49) = 69, p = .50], duygusal ihmal [t (49) = 46, p = .65] ve cinsel istismar [t (49) = 1.36, p = .63] açısından replasman tedavisi almayanlara göre anlamlı bir farklılık göstermediği saptandı. Buna ek olarak çocukluk çağı travması toplam değerlendirmesinde Hashimoto tiroiditi tanılı olan hastalarda replasman tedavisi alan ve almayan hastalar arasında anlamlı bir farklılık olmadığı [t (81) = 1.15, p = .26] saptandı. Sonuç olarak Hashimoto tanılı hastalarda kontrol grubuna göre çocukluk çağı duygusal ihmali açısından anlamlı farklılık saptandı ayrıca çocukluk çağı duygusal ihmali ile Anti-TPO düzeyi ilişkili bulundu. Çalışma sonuçlarına göre Hashimoto tiroiditi, çocukluk çağında maruz kalınmış duygusal ihmal ile ilişkili bulundu. Yapılan diğer çalışmalarda göz önünde bulundurulduğunda çocukluk çağı travmasının erişkin dönemde otoimmün hastalıklara sebep olabileceği görülmektedir. Bu sonuçlara göre, çocukluk çağı travmasının önüne geçilmesi ile erişkin dönemde gelişebilecek otoimmün hastalıkların önlenmesi ve tedavi giderlerinin azaltılmasında etkili olunabileceği düşünülmektedir. Çalışmamız 52 Hashimoto tiroiditi hastası ve 31 kontrol grubu hastası içermektedir, vaka sayısının kısıtlı olması çalışmamızın dezavantajı olarak görülmektedir. Bu nedenle vaka sayısı yeterli olan daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Hashimoto's thyroiditis is the most common autoimmune thyroid disease and characterized by lymphocyte infiltrationand progressive destruction of the thyroid gland. In epidemiological studies the prevalence in the adult population is reported to be 4 to 9.5%. The World Health Organization (WHO) described childhood neglect and abuse in Children Prevention of Abuse Meeting Report in 1999, as made by an adult, intentionally or unintentionally, the child's health, physical and psychosocial development adversely affecting behaviors. Significant relationship between physical illness in adulthood with child abuse has been reported in studies. Studies have been repoted about childhood trauma has caused hypothalamic-pituitary-adrenal axis dysfunction in adulthood and so that increase in autoimmune diseases. The aim of our study was to examine the relationship between childhood trauma with Hashimoto's thyroiditis. In our study between 18-70 years of age on 52 patients diagnosed with Hashimoto's thyroiditis and 31 healthy control group and childhood traumas were compared in both groups. Hashimoto's thyroiditis was found to show a significant difference compared to the control group of patients with emotional neglect [t (81) = 2, p = .04]. Hashimoto's thyroiditis ( = 10.79) are exposed to emotional neglectis more than the control group ( = 9.13). Hashimoto's thyroiditis was not found to show a significant difference compared to the control group of patients with physical abuse [t (81) = 1.30, p = .20], physical neglect[t (81) = .32, p = .75], sexual abuse[t (81) = .32, p = .75] and emotional abuse[t (81) = 45, p = .66]. Anti-TPO levels in both groups were compared with childhood trauma. There was no significant relationship between Anti-TPO and physical abuse (p=0,30), physical neglect (p=0,46), sexual abuse (p=0,78), and emotional abuse (p=0,15). and emotional neglect [F (5, 77) = 1.95, p > .05]. There was significant relationship between Anti-TPO and emotional neglect (p=0,02). Childhood traumas were compared in Hashimoto's thyroiditis treated with L-T4 and Hashimoto's thyroiditis untreated. Hashimoto's thyroiditis treated with L-T4 was not found to show a significant difference compared to Hashimoto's thyroiditis untreated patient with physical abuse [t (49) = .82, p = .42], physical neglect [t (49) = .84, p = .41], sexual abuse [t (49) = 1.36, p = .63], emotional abuse [t (49) = 69, p = .50] and emotional neglect [t (49) = 46, p = .65]. As a result Hashimoto's thyroiditis was found to show a significant difference compared to the control group of patients with emotional neglect and there was significant relationship between Anti-TPO and emotional neglect. Childhood trauma may also be a cause autoimmune diseases in adulthood. The disadvantages of our study is limited number of cases. More studies are needed on the subject