TİP 2 diyabetli hastalarda aköz ve serum apolipoproten A1 ve B seviyelerinin diyabetik retinopati ile korelasyonu
The relation between serum and aqueous levels of apo A1,APO B and the diabetic retinopathy
- Tez No: 388561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ÖRNEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Serum ve aköz apolipoprotein (Apo) A1, Apo B değerleri ve Apo B/A1 oranı ile diyabetik retinopati şiddeti arasındaki ilişkiyi değerlendirmek Gereç ve Yöntem: 60 tip 2 diabetes mellituslu hasta ve 61 kontrol hastası çalışmaya alındı. Serum ve aköz Apo A1, Apo B değerleri ve Apo B/A1 oranları karşılaştırıldı. Yaş, diyabet süresi, hipertansiyon (HT), açlık kan şekeri, HbA1c, serum lipid profili, makula kalınlık ölçümleri ile diyabetik retinopati arasındaki ilişki değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların ortalama diyabet süresi 14.12±7.30 yıldı. Diyabetik hasta grubu ve kontrol grubu arasında serum Apo A1, Apo B değerleri, serum Apo B/A1 oranı ve aköz Apo A1 değerleri arasında fark yoktu (P>0.05). Aköz sıvıda Apo B saptanması kontrol grubunda %4.9; diyabetik hasta grubunda %61.7 idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To determine the relation between serum and aqueous levels of Apo A1, Apo B and Apo B/A1 and the severity of diabetic retinopathy. Materials and methods: Sixty patients with tip 2 diabetes and 61 patients as controls were included in the study. Serum and aqueous levels of Apo A1, Apo B and Apo B/A1 were measured. Any correlation between age, diabetes duration, hypertension, fasting blood glucose level, glycohemoglobin level, serum lipid markers and macular thickness with diabetic retinopathy were also determined. Results: The mean duration of diabetes was 14.12±7.30 years. There was no significant differences between diabetic patients and control group for serum Apo A1 and Apo B, serum apo B/A1 and the level of aqueous Apo A1(P>0.05). Apo B level was measured as 4.9% in control group and 61.7% of diabetic patients in aqueous samples.