Huzurevinde yaşayan yaşlı kadın bireylerde pelvik taban kas eğitiminin ve klinik pilates egzersizlerinin üriner inkontinans üzerine etkisi
The effect of pelvic floor muscle training and clinical pilates exercises in women with urinary incontinance who live in nursing home
- Tez No: 683257
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFEGÜL TAŞKIRAN, DOÇ. DR. EBRU KAYA MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmamızın amacı; huzurevinde yaşayan, stres üriner inkontinans (SÜİ) tanısı almış yaşlı, kadın bireylerde, pelvik taban kas eğitimi (PTKE) ve klinik pilates uygulamalarının SÜİ üzerine etkisini ve kişilerin bu tedavilerden memnuniyet durumunu belirlemektir. Çalışmamıza Darülaceze Başkanlığında yaşamakta olan 65 yaş üstü SÜİ semptomları olan ve çalışmamıza katılmaya gönüllü olan toplam 30 kişi dahil edildi. Olgular randomizasyon yoluyla 15 kişilik iki gruba ayrıldı. Grup1 pelvik taban kas eğitim grubu ve Grup 2 klinik pilates grubu olarak belirlendi. Olgulara uygulanan değerlendirmeler semptom şiddeti ölçümü, pelvik taban kas aktivasyon cevabı, tedavi memnuniyet algısı, yaşam kalitesi, stabilizasyon kas kuvvet ölçümü ve üriner günlük parametreleriydi. İlk değerlendirmeden sonra Grup 1'e PTKE uygulandı. PTKE hızlı ve yavaş kontraksiyonlardan oluşan iki egzersiz içermektedir. Egzersizler tekrar sayısı ve set sayısı zamanla artırılarak 12 hafta boyunca uygulandı. Grup 2'ye klinik pilates egzersizlerinden oluşan bir egzersiz programı uygulandı. Bu egzersiz programındaki egzersizlerin zorluk derecesi ilerleyen haftalarda arttırıldı ve 12 hafta boyunca uygulandı. Uygulamalar başlamadan yapılan ve 12 haftanın sonucunda yapılan değerlendirmelerin istatistiksel analizi yapıldı. Yapılan analiz sonucunda grupların SÜİ şiddetlerinde anlamlı bir azalma bulunmuş ancak SÜİ şiddetlerindeki azalmada gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Yapılan uygulamaların yaşam kalitesine etkisine bakıldığında olumlu yönde bir fark olduğu ancak gruplar arası bir fark olmadığı bulunmuştur (p0,05). Grupların tedavi sonrası stabilizasyon kas kuvvetlerinde ki farklılaşmaya bakıldığında Grup 1 de anlamlı bir fark görülmezken Grup 2 de olumlu yönde anlamlı bir fark bulunmuştur (p0,05). Bu çalışmanın sonucuna göre PTKE'i klinik pilatese göre pelvik taban kaslarının (PTE) kas aktivasyon cevabındaki gelişimde daha etkiliyken klinik pilates egzersizleri PTKE'ne göre Transversus Abdominis kasının stabilizasyon kas kuvveti gelişiminde daha etkilidir. Bunun yanında her iki uyglama; inkontinans sayısının azalmasında, SÜİ'nın yaşam kalitesine etkisinin azalmasında, SÜİ semptom şiddetinin azalmasında etkilidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of Pelvic Floor Muscle Training and Clinical Pilates Exercises in women with Urinary Incontinence who live in nursing homes and whether they are satisfied with the treatment or not. This study included 30 volunteer individuals with Urinary Incontinence who are over sixty-five years and live at Darülaceze Directorate. Individuals were randomly divided into two groups as group 1 (Pelvic Floor Muscle Training Group) and group 2 (Clinical Pilates Exercises Group).Individuals were evaluated with parameters such as the measurement of symptom severity, muscle activation response, perception of the treatment satisfaction,quality of life,the measurement of stabilization muscle strength and daily urinary incontinence scale. After the first evaluations, Pelvic Floor Muscle Training (PFMT) was taught to group 1.PFMT includes two exercises which consist of fast and slow contractions. Exercises were performed for 12 weeks by increasing the number of repetitions and sets over time.The program that consists of Clinical Pilates Exercises was performed to group 2.These exercises got difficult over time and performed for 12 weeks. The evaluations which were conducted at the end of the 12 weeks and before practices started were statistically analyzed. The result of these analyses showed that severity of Urinary Incontinence decreased significantly in both groups but any difference was detected between the groups in terms of the severity of Urinary Incontinence.When practices were taken into account in terms of the quality of life,It was found that there was a positive effect on patients but there was no difference between the groups.It was also found that while there wasn't a considerable difference on the frequency of urination in groups at the beginning and at the end of the treatment,it was detected that there was a significant decrease in urinary incontinence.However,It was found that there was no difference between the groups in both cases.When the differentiation of the stabilization of muscle strength was evaluated after treatment,it was detected that there was no significant difference in group 1 but there was a significant positive difference in group 2.When the measurement of muscle activation response was compared after treatment between the groups,there were significant differences in both groups however group 1 had more significant differences than group 2.When the satisfaction of the treatment was compared,there was no significant difference between the groups. According to the result of this study,While Pelvic Floor Muscle Training (PFMT) is more effective than Clinical Pilates Exercises(CPE) in terms of improving muscle activation response,Clinical Pilates Exercises are more effective than Pelvic Floor Muscle Training (PFMT) for building stabilization muscle strength of the Transversus Abdominis muscle. Besides that, the frequency of urinary incontinence, effects of the urinary incontinence on the quality of life,the symptom severity of urinary incontinence decreased in both groups thanks to PFMT and CPE.