Kadının doğum eylemindeki destekleyici bakım algısı ile doğum korkusu arasındaki ilişki
Determining the percepted supportive care during labour and childbirth fear
  1. Tez No: 388570
  2. Yazar: GAMZE ŞAŞMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİYE METE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı, kadının doğum eyleminde aldığı destekleyici bakıma ilişkin algısıyla doğum korkusu arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma örneklemini Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi ve İzmir Ege Doğumevi Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde vaginal doğum yapmış 300 kadın oluşturmuştur. Veriler yüz yüze görüşme yöntemiyle doğum sonrası toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak; Tanıtıcı Bilgi Formu, Obstetrik Bilgi Formu, Doğumda Verilen Destekleyici Bakıma İlişkin Kadının Algıları (DDBİKA) Ölçeği ve korku düzeyini belirlemek için Visual Analog Skala (VAS) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde ve korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to evaluate the relationship between percepted supportive care in birth and chilbirth fear. The participants were 300 women who had experienced vaginal delivery in Dokuz Eylül University hospital and Izmir Ege Maternity Training and Research Hospital were included into the present study. Data were collected by face to face interview after birth retrospectivetly by using Socio-demographic Information Form, Perceptions Related with Supportive Care during Labor questionnaire (PRSCL) , Visual Analogue Scale (VAS) questionnaire PRSCL questionnaire includes three subdomain as“relaxing”,“informative”,“irritating”behaviours. VAS used to determine the level of fear. In data analysis, number, percentages and correlation analysis were used.