Çift çene ameliyatı sonrası frontal düzlemde oluşan değişikliklerin sefalometrik analizi
Cephalometric analysis of changes in the frontal plane after double-jaw surgery
- Tez No: 388579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜLŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Maloklüzyon tedavisinde ortognatik cerrahi büyük role sahiptir. İskeletsel ve dişsel bozuklukların tedavisinde ortognatik cerrahi öncesi sefalometrik ölçülerinin yapılması tedavi planlama ve ameliyat sonrası analizler için son derece önemlidir. Ortognatik cerrahi sonrası sagital düzlemde oluşan sefalometrik değişiklikler çok sayıda çalışmada yer almıştır. Ancak posteroanterior düzlemdeki değişiklikleri inceleyen çalışmalar kısıtlı sayıdadır. Bu çalışmada çift çene ameliyatı yapılmış Sınıf III olgularında sagital düzlemde oluşan sefalometrik değişikliklerin frontal düzleme yansımaları ve posteroanterior düzlemdeki değişiklikleri belirtmek amaçlanmıştır. Çalışma doğumsal anomalisi, sendromik hastalığı olmayan çift çene geçirmiş 23 hastanın ameliyat öncesi ve sonrası çekilen lateral ve posteroanetrior sefalogramlarında yapılan ölçümler üzerinde yürütülmüştür. Lateral sefalometrik filmlerde SNA açısında istatiksel anlamlı fark saptanmıştır. Posteroanterior sefalometrik ölçülerde ameliyat öncesi ve sonrası değerlerde istatiksel anlamlı fark bulunmamıştır. Genel olarak yüz yüksekliklerinde kısalma tespit edilmiştir. Maksilla genişliği ile SNA açısı arasında aynı yönlü korelasyon saptanmıştır. Yüz yüksekliği ile genişliği arsında ters yönlü anlamlı korelasyon izlenmiştir. Sonuç olarak çift çene uygulanmış hastalarda posteroanterior sefalometrik değerlerde anlamlı değişiklik saptanmamasına rağmen ameliyat tekniğine göre frontal düzlemde gelişebilecek değişiklikler akılda tutulmalı ve tedavi planlamasında posteroanterior sefalometrik analizlrin kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Orthognathic surgery play a major role in the treatment of malocclusion. Presurgical cephalometric measurements are important for treatment planning and postoperative analysis of the skeletal and dental disorders. Cephalometric changes after orthognathic surgery in the sagittal plane has been involved in numerous studies. However changes in the posteroanterior plane has not been studied enough. The purpose of this study to indicate changes in the posteroanterior plane after doublejaw surgery in patients with malocclusion Class III Lateral and posteroanterior measurements were performed on 23 patients without any congenital anomalies and sendromic disorders who had undergone double-jaw surgery. SNA angle in lateral cephalometric radiographs were found statistically significant difference. Posteroanterior cephalometric measurements of the preoperative and postoperative values were not statistically significant difference. SNA angle between the maxillary width is determined the same way correlation. As a result suggested the use of posteroanterior cephalometric analysis for treatment planning in patients undergoing double-jaw surgery in splite of lack of significant changes. Should be kept in mind changes that may occur in the frontal plane according to the surgical technique.