Yumuşak doku tümöral lezyonlarında dinamik MR perfüzyon görüntülemenin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluate the efficacy of dynamic MR perfusion imaging in soft tissue tumoral lesions
  1. Tez No: 388580
  2. Yazar: İDRİS ÖZDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİL TOKGÖZ, PROF. DR. SEDAT IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı benign ve maling yumuşak doku tümörlerinin ayrımında DK MRG perfüzyon parametrelerinin ve kontrastlanma eğrilerinin etkinliğinin değerlendirilmesidir. Çalışmamıza 3.0 T MRG'de DK MRG sekansı uygulanan yaş aralığı 12-84 olan (ortalama: 42) 51 olgu (24 kadın ve 27 erkek) dahil edildi. Bu olgulardan 30'u benign, 16' sı malign ve 5' i intermediate-borderline yumuşak doku lezyonu idi. İntermediate-borderline yumuşak doku tümörleri sayıları az olduğu için istatistiksel değerlendirmede güçlük oluşturacağından, ayrıca lokal invazyon ve rekürrens potansiyelleri bulunduğundan malign tümör grubuna dahil edildi. DK MRG' de 30 benign lezyondan 19'nun (%63,3) Tip 1-2, 11'nin (%36,7) Tip 3-4-5 SIZ eğrileri ile uyumlu kontrastlanma gösterdiği; 21 malign yumuşak doku tümörünün ise tamamının (%100) Tip 3-4-5 kontrastlanma paternine sahip olduğu saptanmıştır. Tip 1 ve 2 SIZ eğri paterninin malign lezyon tanısında NÖD %100 bulundu. DK MRG perfüzyon parametrelerinden K-trans (volüm transfer sabiti), kep (kontrast maddenin ekstravasküler ekstrasellüler mesafeden kan plazmasına transferi-reflü sabiti), Ve (ekstravasküler ekstrasellüler alan fraksiyon volümü) ve iAUC (kontrast tutulum eğrisinin altında kalan başlangıç alan) değerleri ölçüldü. Benign ve malign yumuşak doku tümörleri arasında kantitatif perfüzyon parametrelerinde fark olup olmadığı Mann Whintney U testi ile ölçüldü. Malign ve benign lezyonları ayırdetmede K-trans, kep, Ve, iAUC değerlerinin belirleyici olup olmadığı ROC analizi ile eğri altında kalan alan hesaplanarak değerlendirildi. Eğri altında kalan alanın önemli bulunması halinde en iyi kesim noktası Youden İndeks kullanılarak saptandı. Malign tümörlerde K-trans, Ve ve iAUC değerleri benign yumuşak doku lezyonlarına göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. Oysa kep değeri bakımından benign ve malign lezyon grubunda istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. ROC eğri analizinde;“K-trans”kesim noktası 0.111 seçilirse; benign ve malign yumuşak doku lezyonu ayrımında duyarlılık %85.7, özgüllük %73.3, PÖD %69.2 ve NÖD %88.0 bulundu.“iAUC”için kesim noktası 10.606 seçilirse; duyarlılık, özgüllük, PÖD ve NÖD oranları K-trans ile benzer bulundu.“Ve”değeri için kesim noktası 0.406 seçilirse; benign ve malign yumuşak doku lezyonu ayrımında duyarlılık %76.2, özgüllük %70.0, PÖD %64.0 ve NÖD %80.8 tesbit edildi. Sonuç olarak; DK MRG'de kontrastlanma eğrileri ve perfüzyon parametrelerinden k-trans, Ve ve iAUC değerleri benign ve malign yumuşak doku tümörü ayrımında yardımcı bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate efficacy of dynamic contrast-enhanced (DCE) MRI perfusion parameters and time-intesity curve in differentiation of benign and malign soft-tissue tumors. 51 patients (24 woman, 26 men) with age range of 12-84 ( mean:42) who had a soft-tissue tumor underwent DCE MR imaging at 3.0 T were involved in our study. 30 patients had benign, 16 patients had malign and 5 patients had intermediate-borderline soft-tissue tumors. The intermediate-borderline soft-tissue tumor numbers was less and therefore it would create difficulties for the statistical evaluation in addition due to local invasion and recurrence potential, they were included in malign group. 19 of 30 (63,3%) benign lesions showed contrast enhancement compatible with type 1-2 and 11 of 30 (36,7%) benign lesions showed contrast enhancement compatible with type 3-4-5 time-intensity curves in DCE MRI, whereas all of 21 (100%) malign lesions showed type 3-4-5 contrast enhancement pattern. The negative predictive value (NPV) of type 1 and 2 time-intensity curve in differentiation of benign and malign soft-tissue tumors was 100%. The following pefusion parameters of DCE MRI k-trans (forward volume transfer constant), kep (reverse reflux constant between extravascular extracellular space and plasma), Ve (extravascular extracellular space volume fraction) and iAUC (the initial area under the contrast concentration curve) were measured. A Mann-Whitney U test was used to calculate the statistical differances of quantitative perfusion parameters between benign and malign soft-tissue tumors. The value of quantitative perfusion parameters in discriminating between malignant and benign soft-tissue lesions was determined by calculation of areas under the ROC curve. The best cut-off point was determined by using Youden Index if there was significant areas under the curve. The mean K-trans, Ve, iAUC values of malignant lesions were significantly higher than benign lesions. However, the Kep values between the two groups were not significant. On ROC curve analysis with a“K-trans”cut-off point 0,111; 85,7% sensitivity, 73,3% specificity, 69,2% positive predictive value (PPV) and 88% negative predictive value (NPV) were detected for predicting malignancy. The cut-off point 10.606 for“iAUC”; similar sensitivity, specificity, PPV and NPV with K-trans were detected. With a cut-off point 0,406 for“Ve”; 76,2% sensitivity, 70% specificity, 64.0% PPV and 80,8% NPV were detected for predicting malignancy. K-trans, Ve, iAUC value of perfusion parameters and contrast enhancement pattern on DCE MRI can help to discriminate between benign and malignant soft-tissue tumors.