Alkol bağımlılarında üstbiliş ve bilinçli farkındalık, stresle başa çıkma, öfke ve agresyonla ilişkisinin incelenmesi
The investigation of metacognition in patient with alcohol dependence and relationship with mindfulness, coping with stress, anger and agression
- Tez No: 650866
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATAOĞLU, PROF. DR. ADNAN ÖZÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu çalışmada alkol bağımlılığı olan hastalarda üstbiliş işlevleri, bilinçli farkındalık, stresle başa çıkma, öfke ve agresyonlarının araştırılması ayrıca üstbilişin diğer ölçeklerle ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya DSM-5'e göre Alkol Kullanım Bozukluğu (AKB) tanısı almış hasta grubu (n=72) ile herhangi bir psikiyatrik tanısı bulunmayan kontrol grubu (n=71) dahil edilmiştir. Çalışmada sosyodemografik veri formu, Alkol Kullanım Bozuklukları Tanıma Testi (AKBTT), Üstbiliş Ölçeği-30 (ÜBÖ-30), Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BİFÖ), Stresli Durumlarla Başa Çıkma Envanteri Kısa Formu (SDBÇE-21), Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği (SÖ-ÖİTÖ) ve Buss-Perry Agresyon Ölçeği (AÖ) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to investigate metacognitive functions, mindfulness, coping with stress, anger and aggression and the relationship between metacognition and other scales in patients with alcohol dependence. Materials and Methods: The patient group diagnosed with Alcohol Use Disorder (AUD) according to DSM-5 (n = 72) and the control group without any psychiatric diagnosis (n = 71) were included in the study. Sociodemographic data form, Alcohol Use Disorders Identification Test (AUDIT), Metacognition Questionnaire (MCQ-30), Mindful Attention Awareness Scale (MAAS), Coping Inventory for Stressful Situations - Short Form (CISS-21), Trait Anger and Anger Expression Scale (TA-AES) and Buss-Perry's Aggression Questionnaire (AQ) were used.