Karaciğer tümörlerinde mikrodalga uygulamaları: Kısa dönem sonuçları
Microwave ablation in liver tumors: Short term results
  1. Tez No: 388581
  2. Yazar: SİBEL ŞAHİN BULAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Mikrodalga ablasyon (MDA) tedavisi rezektabl olmayan primer ve metastatik karaciğer tümörlerinde kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu çalışmanın amacı MDA tedavisinin etkinliğini ve kısa dönem sonuçlarını değerlendirmektir. Ocak 2014 - Aralık 2014 tarihleri arasında primer ve metastatik karaciğer lezyonları nedeniyle MDA tedavisi uygulanan 26 olgu çalışmaya dahil edildi. Olgular işlem sonrasında BT ve MR görüntüleme ile 1., 3., 6. ve 12. aylarda takip edildi. Olguların ve lezyonların özellikleri ve izlem süresince işlem sonrasında saptanan genel sağkalım hızı, rezidü lezyon oranı, rekürrens oranı değerlendirildi. Çalışmamıza dahil edilen olguların 19'u (%73,1) erkek ve 7'si (%26,9) kadındı ve ortalama yaş 61,4±10,7 yıl idi. Olguların 14'ü (%53,9) metastatik tümöre, 12'si (%46,1) ise primer karaciğer tümörüne sahipti. Olgulardaki lezyon sayısı ortalama 2 idi. Lezyon çapları ortalama 30,3±13,8 mm büyüklüğündeydi. Toplam 57 lezyona MDA uygulandı. Olguların ortalama takip süresi 3,8±3,2 aydı. Takip sırasında 21 (%80,8) olguda tümör lokalizasyonlarında rezidü lezyon saptanmadı. 5 (%19,2) olguda rezidü lezyon ve 11 (%42,3) olguda rekürrens saptandı. Olguların 5'i (%19,2) ex oldu, 21'i (%80,8) ise hayattaydı. Yaş ve cinsiyetin, lezyonun patolojik tipinin, lezyon büyüklüğünün, lezyon sayısının, MDA uygulanma yönteminin izlem süresince sağkalıma, rezidü lezyon ve rekürrens saptanmasına etki eden faktörler olmadığı saptandı. İşlem komplikasyonu olarak 1 (%3,8) olguda ablasyon alanında abse saptandı. MDA tedavisi karaciğerin rezektabl olmayan malign lezyonlarının tedavisinde düşük morbiditesi ve yüksek etkinliği ile tercih edilebilecek bir yöntemdir. Lezyon tipi, lezyon sayısı ve büyüklüğü ile genel sağkalım hızlarının, rezidü ve rekürrens oranlarının arasında kısa dönemde fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Microwave ablation therapy is an alternative treatment method in unresectable primary and metastatic tumors of the liver. In this study, we aimed to evaluate the efficacy and short-term outcomes of this technique. Twenty six patients with primary and metastatic liver tumors who were treated with microwave ablation between January 2014 and December 2014 were included in the study. Patients were followed for residual or new lesions with MRI and CT scans on 1st, 3rd, 6th and 12th months. Characteristics of patients and lesions and general survival rate, residual lesion rate, recurrence rate were evaluated. Nineteen (73.1%) male and 7 (26.9%) female patient whom mean age was 61.4±10.7 years were involved in the study. Fourteen (53.9%) of the patients had metastatic and 12 (46.1%) had primary liver tumors. Mean lesion number was 2 and mean diameter of the lesions was 30.3±13.8 mm. A total 57 lesions were treated with microwave ablation therapy. Mean follow-up duration was 3.8±3.2 months. No residual lesion was detected in 21 (80.8%) patients. Residual lesions were detected in 5 (19.2%) patients and recurrence were detected in 11 (42.3%) patients. Five patients (19.2%) had died during follow-up period. No statistical differences were found between tumor characteristics and general survival, residual lesion rate or recurrence rate. Abscess formation was the only major complication and it was seen in 1 (3.8%) patients. Microwave ablation therapy is a preferable treatment modality in unresectabl liver malignancies. It has high efficacy and causes low morbidity. Any difference in general survival, residual lesion rate and recurrence rate were not found regarding to pathological type, number and size of the lesions.