Farklı sıcaklıkların avcı böcek nephus includens kirsch (coleoptera: coccinellidae)'nin bazı biyolojik özellikleri üzerine etkileri
The Effects of different temperatures on some biological properties of nephus includens kirsch (coleoptera: coccinellidae) predatory insect
  1. Tez No: 38861
  2. Yazar: RAMAZAN CANHİLAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
34 ÖZET Turunçgilerin en önemli zararlılarından birisi olan Turunçgil unlubiti, Planococcus cîtri Risso (Homoptera: Pseudococcidae)'nin etkin avcılarından birisi Nephus includens Kirsen (Coleoptera:Coccinellidae)'dir. Bu çalışma ile bu avcı böceğin biyolojik mücadelede kullanımına temel teşkil edecek bazı özelliklerinin ortaya çıkartılması amaçlanmıştır. Bunun için 15, 20, 25, 30, 35 sabit ve 25-35°C değişken (günün 12 saati 25°C, diğer 12 saati 35°C) sıcaklıklarda ve %70±10 orantılı nemde N. includens 'in gelişme süreleri, ölüm oranları, erginlerin preovipozisyon, ovipozisyon postovipozisyon süreleri, bıraktıkları yumurta sayıları, cinsiyet oranları, ' vücut irilikleri ve açlığa dayanma süreleri belirlenmiştir. Elde edilen bu verilerden avcının 25, 30, 35 ve 25-35°C'lerde yaşam çizelgeleri oluşturulmuştur. N. includens 'in 20, 25, 30, 35 ve 25-35°C'lerdeki ergin öncesi gelişme süreleri sırası ile, ortalama 48.8, 31.4, 24.6, 22.0, 25.4 gün olarak saptanmıştır. Değişik gelişme dönemlerinde görülen toplam ölüm oranı (%) 20°C'de 55.6, 25°C'de 36.7, 30°C'de 34.4, 35°C'de 71.6 ve 25-35°C'de 46.7 olarak belirlenmiştir. Ovipozisyon süresi 25°C'de ortalama 45.8, 30°C'de 41.2, 35°C'de 33.8, 25-35°C'de 48.2 gün olarak bulunmuş olup, aynı sıcaklıklarda bırakılan ortalama yumurta sayıları da sırası ile 133.5, 123.0, 50.8, 123.4 adet olarak saptanmıştır. Toplam ömür 70 gün ile 25°C'de gelişen bireylerde en uzun olarak tesbit edilirken, 30°C'de 69, SS'C'de 57, 25-35°C'de 61 gün olmuştur.35 Bütün bu verilerden yararlanılarak oluşturulan yaşam çizelgelerinde 25°C'de gelişen bireylerin net üreme gücü (Ro) 54.47 dişi/dişi ile en yüksek bulunurken, bunu 46.07 ile 25-35 °C'de, 35.62 ile 30 °C'de, 7.65 ile 35°C'de gelişen bireyler izlemiştir. Ortalama döl süresi (T) 25°C'de gelişen bireylerde 58.36, 30°C'de 44.66, 35°C'de 37.68, 25-35°C'de 47.88 gün olarak tesbit edilmiştir. Kalıtsal üreme yeteneği (rm) ise 25, 30, 35 ve 25-35°C'de gelişen bireylerde sırası ile 0.069, 0.080, 0.054 ve 0.080 olmuştur. Tüm bu sonuçlara göre N. includens 'in kitle üretimi için en uygun sıcaklıkların 30 ve 25-35 °C'ler olduğu kanısına varılmıştır. Fakat 25-35 °C gibi doğal koşullara yakın bir sıcaklık ortamının oluşturulmasının kolay ve ekonomik olması nedeni ile 25-35 °C'nin tercih edilebileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
36 SUMMARY Nephus includens Kirsch (Coleoptera : Coccinellidae),is one of the most effective predators of Planococcus citrl, an important citrus pest. This study was conducted to obtain some data which could be used on biological control studies of the predatory coccinellid. Development time of different immature stages, longevity, fecundity, sex ratio, starvation periods of larvae of N. Includens were determined at constant temperatures 15, 20, 25, 30, 35°C and at variable temperature 25-35°C (12 hours 25°C, 12 hours 35°C). Life tables were also constructed at 25, 30, 35, 25-35°C. The average mortalities (%) of immature stages were 55.6 36.7, 34.4, 71.6, 46.7 at 20, 25, 30, 35 and 25-35°C temperatures, recpectively. The average oviposition periods of N. includens were 45.8, 41.2, 33.8, 48.2 days at 25, 30, 35, 25-35°C, respectively. Each female laid average of 133.5, 123.0, 50.8, 123.4 eggs at 25, 30, 35, 25~35°C, respectively. Longevity was the longest at 25°C with 70 days, while 69 days at 30°C, 57 days at 35°C, 61 days at 25-35°C. The net reproduction rate (Ro) was evaluated 54.47, 35.62, 7.65, 46.07 females/female, the mean gneration time (T) was 58.36, 44.66, 37.68, 47.88 days at 25, 30, 35, 25-35°C, respectively. The intrinsic rate of increase (rm) was calculated as37 0.069, 0.080, 0.054, and 0.080 females/female/day for 25, 30, 35, 25-35°C, respectively. It was concluded that 30 and 25-35°C were found to be the most suitable temperatures for mass culture of N. includens. Because it is easy and economic to obtain 25-35°C temperature which is similar to natural condition 25-35°C is preferable temperature.