Çeşitli organik substratların toprağın bazı biyolojik özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 38862
  2. Yazar: MÜFİDE DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
-98- h. ÖZET L^bor a tuv ar b a 30 °C be Ctaria kapasitesinde) inkübatörde saksaiarda yürütülen bu çalışmanın amaca * farklı iki azot dosunda topraçja karıştırılan çeşitii organik substratlar m inkübasyon süresine bağlı olarak toprağın bazı biyolojik özellikleri üzerine etkisini araştırmaktır - Bu amaçla menziiat serisinden alman toprak örneğinden 1435 gr toprak 3 parelelii olarak tartıl ip saksılara konmuştur- Her saksıya ivl oranında i İh -35 gr ) 1 mm çapında öğütülmüş çeşitli organik substratlar iki farklı azot dozu ile 1 30 ve öû ppm N> homojen bir şekilde saksı larbaki toprağa karıştırılmıştır- Ayrıca organik substrat karıştırmadan 3 pareleli olarak iki farklı azot dozu ~-N miktarı buğday anızının iki farklı azot dozunda uygulanmasıyla elde edilmiştir. En yüksek biti*.' -N miktarı, ahır gübresi uygulamasında, en düşük ise mısır sapı uygulamasında 30 ppm azot dozunda tespit edilmiştir. Toprağa öü ppm azot uyqulamasmda en yüksek N'rL^-N miktar x kontrol uygulamasında tespit edilmiştir. NH^-N miktarı inkübasyonun 125. gününde önemli miktarda azalmıştır. N-minerai izasyonu ve buna bağlı olarak NHc,*-N ve N03--N miktarları inkübasyonun ilû. qününde maksimum değere ulaşmıştır. Sonuçlardan üa aniaş.ılacaqx gibi topraka karıştırılan organik, substratiar m ayrışması sonucu serbest duruma qeçen azotun mineral izasyona uqradiqi ve dolayısıyla topraqm mineral H düzeyinde artma olduqu gözlenmiştir. inkübasyon değisik zaman aralıklarında ölçülen CQs» üretimi, dehidroqanaz ve sakkaraz aktivitesi deneme öncesi ölçülen Cü®. miktarından, sakkaraz ve dehidrogenaz enzim aktivitesinden daha fazla bulunmuştur. İnkübasyona baqii olarak total bakteri, aktinomiset ve mantar sayısında artma ve azalmalar meydana gelmiştir, inkübasyonun değişik zaman aralıklarında ölçülen total bakteri, aktinomiset ve mantar sayısı deneme öncesi ölçülen total bakteri, aktinomiset ve mantar sayısından daha fazla bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-100- 8. SUHKARY The aim of this study was to investigate the effect of two N ieveis mixed with different organic substrates, such as cattie manure, wheat straw, glume of rice, stack of corn and tabacco waste on sou microbial proper tiess of the soil which has been incubated under the 30 CC temperature (field capacity) in laboratory. For this purpose, İh35 qr soil in Hens i la t serie was weighted 3 repetitons and put into pots. To every each pots, different orqanic subs tract ground in 1mm diameter and 541 rates iİH.35g> was mixed homogenousiy to pots with different two nitrogen doses İ30 and 60 ppm). In addition to without organic substract 3 repetitions two different nitrogen doses » was determined with stack of corn when the 30 ppm rö applied, when the o0 ppm N applied the control treatment gaved highest WH*,+-w. The lowest MH^^-N was determined with wheat straw treatment- NH^^-N has decreased in the 1S51-H day of incubation. bi-minaral i sat ion has increased in the 110*-*1 day of incubation.and reached maximum values- Mineralization and mineral H increased with decomposition of organic substructures. At different time of incubation, C0:~> evalution, dehydrogenase and saccarase enzyme activities measured were higher than amount of Cub». saccarese and dehidrogenase enzyme activities measered before exper iment. The total bacteria, ac tinomicetes and fungi numbers decrased and increased with increasing incubation times - At different time of incubation, total bacteria, actinomicet and fungi measured were higher than total bacier ia, actinomicet and fungi measured before experiment. ^.TSSSEiw» w