İntramüsküler enjeksiyon uygulanan erişkin hastalarda buzzy® uygulamasının ağrı ve enjeksiyon memnuniyetine etkisi
Buzzy ® application applied in adult patients with intramuscular injection pain and impact on injection satisfaction
- Tez No: 388624
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET EŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, İntramüsküler (İM) enjeksiyon uygulaması öncesinde ve sırasında Buzzy® nin ağrı ve enjeksiyon memnuniyetine etkisini incelemek amacıyla tek kör randomize kontrollü prospektif olarak yapılmıştır. Araştırma 75.Yıl Milas Devlet Hastanesi Fizik Tedavi Servisinde 12 Kasım 2012? 11 Ocak 2013 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, İM diklofenak sodyum enjeksiyon istemi yapılan ve örneklem seçim kriterlerine uyan 33 uygulama, 32 kontrol olmak üzere toplam 65 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın verileri ?Hasta Bilgi Formu? ve ?Görsel Kıyaslama Ölçeği? , ?Enjeksiyon Memnuniyet Ölçeği? kullanılarak toplanmıştır. İntramüsküler enjeksiyonlar ventrogluteal bölgeye uygulanmıştır. Her hastaya sadece bir kez enjeksiyon yapılmıştır. Grupların yaşa ve cinsiyete göre belirlenmesinde randomizasyon uygulanmıştır. İşlem sırasında araştırmacı ile bir hemşire çalışmıştır. Uygulama grubu hastalarda işlem öncesi 30sn ve işlem süresince Buzzy® kullanılmıştır. Kontrol grubu hastalara ise standart enjeksiyon uygulanmıştır. Ağrı puanları hemşire tarafından ölçülmüştür. Verilerin değerlendirilmesinde ki-kare, Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out as a single-blind, randomized, controlled study in order to investigate the effect of Buzzy application on pain and injection satisfaction before and during injection. Research was carried out in Physical Therapy Service of 75th Year Milas State Hospital between 12 November 2012 and 11 January 2013. A total of 65 patients (application group=33, control group=32) for whom IM diclofenac sodium injection was ordered and who met the selection criteria comprised the sample of research. Data of the research were collected by using ?Patient Information Form?, ?Visual Analog Scale? and ?Injection Satisfaction Scale?. Intramuscular injections were applied to ventrogluteal site. Each patient received only one injection. Randomization technique was used when forming groups according to age and gender. During process a researcher and two nurse worked together. In application group of patients 30 seconds before and during process Buzzy® was used. Standard injection was applied to control group. Pain and satisfaction scores were measured by the nurse. In evaluation of data chi-square, Mann-Whitney U and Kruskal Wallis tests were used.