Endometriozis dokusundaki dna metilasyon dinamikleriyle ten-eleven translokasyon genleri ve enzimlerinin olası ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between dna methylation dynamics and ten-eleven translocation genes and enzymes in endometriosis tissue
- Tez No: 786337
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR NECAT YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Endometriozis, endometriyum dokusunun uterus kavitesi dışında gelişmesidir. Hastalığın etiyolojisi halen bilinmemektedir. Yakın zamanda yapılan pek çok çalışmada epigenetik modifikasyonların hastalıklarla olan ilişkisi gösterilmiştir. Epigenetik değişiklik mekanizmalarından DNA metilasyonu ve demetilasyonu en çok araştırılan konu olmuştur. Fakat TET enzimlerinin endometrioziste immünohistokimyasal ekspresyonları daha önce incelenmemiştir. Yaptığımız çalışmanın amacı DNA demetilasyonunu katalize eden Ten-Eleven Translokasyon Genleri ve Enzimlerinin (TET) over dokusuna implante olmuş endometriotik dokudaki ekspresyonunu değerlendirmektir. Proje kapsamında 15 sağlıklı bireyden alınan endometriyum dokusu ve 15 endometriozisli hastadan alınan endometrioma dokusu karşılaştırılmıştır. Orta-foliküler fazda alınan doku örnekleri TET1, TET2 ve TET3 primer antikorları kullanılarak kontrol ve deney grubu arasındaki ekspresyon düzeyleri immünohistokimyasal işaretleme ve RT-PCR yapılarak incelendi. Elde ettiğimiz tüm sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. Orta proliferatif evrede alınan örneklerin TET1 ve TET3 immünreaktiviteleri arasında anlamlı bir fark gözlenmezken, TET2 immün işaretlemesi, endometriozis grubunda endometriyal stromada anlamlı olarak azalmıştı. Gruplar arasında mRNA ekspresyon düzeyleri arasında anlamlı bir fark yoktu. Elde ettiğimiz sonuçlar ışığında TET enzim ailesinin endometriyumda eksprese olduğu görüldü ve endometrioziste düşük TET2 ekspresyonunun progesteron direnci ile ilişkili olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Endometriosis is the development of endometrial tissue outside the uterine cavity. The etiology of the disease is still unknown. Many recent studies have shown the relationship between epigenetic modifications and diseases. DNA methylation and demethylation of epigenetic alteration mechanisms have been the most researched subject. However, immunohistochemical expressions of TET enzymes in endometriosis has not been investigated. The aim of our study was to investigate the expression of Ten-eleven translocation (TET) genes and enzymes that catalyze DNA demethylation in endometriotic tissue implanted in ovarian tissue. The project compared endometrial tissue obtained from 15 healthy individuals and endometrioma tissue from 15 patients with endometriosis. Tissue samples collected at mid-follicular phase were examined using TET1, TET2 and TET3 primary antibodies, and expression levels between the control and experimental groups were studied by immunohistochemical labeling and RT-PCR. All the obtained results were statistically analyzed. While no significant difference was found between the TET1 and TET3 immunoreactivities of the samples collected at the middle proliferative stage, TET2 immunolabeling in the endometrial stroma was significantly decreased in the endometriosis group. There was no significant difference in mRNA expression between the groups. In view of our results, the TET enzyme family was found to be expressed in the endometrium, and it was suggested that low TET2 expression in endometriosis might be associated with progesterone resistance.