Malign gliomların radyoterapisinde volumetrik ayarlı ark terapinin (VMAT) ve yoğunluk ayarlı radyoterapinin (IMRT) dozimetrik karşılaştırılması
Dosimetric comparsion of volumetric modulated arc therapy and intensity modulated radiotherapy for radiotherapy of malignant gliomas
  1. Tez No: 388632
  2. Yazar: HİKMET İSTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER HAYDAROĞLU, ÖĞR. GÖR. NEZAHAT OLACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Physics and Physics Engineering, Oncology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Radyofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, malign gliomların tedavisinde kullanılan yoğunluk ayarlı radyoterapi (IMRT) ve volumetrik ayarlı ark terapi (VMAT) tekniklerini hedef, kritik organlar ve tedavi süreleri açısından karşılaştırmaktır.Malign gliom tanılı 15 olguya Monaco tedavi planlaması ve Monte Carlo algoritması eşliğinde 9 alanlı IMRT ve VMAT (maksimum ark sayısı 2) tekniklerinde tedavi planlamaları yapılmış Her iki teknik için 6 MV foton enerjisi kullanılarak toplamda 60 Gy doz tanımlanmıştır. Beyin sapı (p=0.733), optik kiazma (p=0.232), ipsilateral göz (p=0.570), kontralateral göz (p=0.14), ipsilateral lens (p=0.608), kontralateral lens (p=0.068) ve ipsilateral optik sinirin (p=0.690) maksimum doz değerleri açısından iki teknik arasında fark bulunamamıştır. Kontralateral optik sinirlerin maksimum doz değerleri VMAT tekniğinde daha düşük belirlenmiştir (p?0.001). V107 değeri VMAT tekniğinde daha düşük olduğu görülmüştür(p?0.001). HI değerine göre VMAT tekniğinde PTV içinde daha homojen doz dağılımı sağlanmıştır (p=0.004). CI değerlerinde iki teknik arasında fark yoktur (p=0.1) Normal Beyin dokusunun D%1 (p?0.001) ve Dmean (p?0.001) VMAT tekniğinde daha düşük bulunmuştur. Düşük doz hacimleri V6Gy (p=0.004) ve V18Gy (p=0.005) VMAT tekniğinde daha düşük hesaplanmıştır.Fraksiyon başına toplam monitor unit değeri IMRT tekniğinde daha düşüktür (p=0.036) fakat VMAT tekniğinde tedavinin oldukça daha kısa sürdüğü görülmüştür (p?0.001). Delta 4 fantomu planların kalite kontrol testleri yapılmış, doz dağılımının istenilen sınırlar içinde olduğu görülmüştür (gamma indeks ?3mm,%3 ?1). Malign gliomların radyoterapisinde,VMAT tekniğinin IMRT?ye göre avantajları belirlenmiş, hastanın ve kliniğin durumuna göre uygulanabilir olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to compare intensity modulated radiotherapy (IMRT) and volumetric modulated arc therapy (VMAT) for malignant gliomas in terms of target volume, organs at risk and treatment times.15 patients with diagnosis of malignant gliomas were planed IMRT and VMAT treatments by means of Monaco treatment schedule and Monte Carlo algorithm , total dose of 60 Gy was prescribed using photon beam energy of 6 MV. There weren?t significant differences between two technique in terms of maximum doses of brainstem (p=0.733), optic chiasm (p=0.232), ipsilateral eye (p=0.570), contralateral eye (p=0.14), ipsilateral lens (p=0.608), contralateral lens (p=0.068) and ipsilateral optic nerve (p= 0.690). Maximum dose of contralateral optic nerve was determined lower in VMAT model (p?0.001). V107 was defined fewer in VMAT (p?0.001). According to HI value, more homogenous dose distribution was achieved in VMAT plans (p=0.004).No significant differences between both techniques for CI (p=0.1).D%1 (p?0.001) and Dmean (p?0.001) of healthy brain were calculated fewer in VMAT model. Low dose areas in healthy brain V6Gy (p=0.004) and V18Gy (p=0.005) was determined smaller in VMAT model.Total monitor unit was higher in IMRT technique (p=0.036). However, treatment times was quite shorter in VMAT technique (p?0.001).Quality assurance was realized with delta-4 phantom to show dose distribution was in limits (gamma index ?3mm,%3 ?1). Advantages and feasibility of VMAT versus IMRT was demonstrated for radiotherapy of malignant gliomas.