Farklı yöntemlerle ve materyallerle yapılan lamina vener restorasyonların klinik başarısının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical success of laminate veneer fabricated with different materials and methods
  1. Tez No: 424745
  2. Yazar: NURHAN ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN DÖRTER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmanın amacı; farklı yöntemlerle ve farklı materyallerle yapılan lamina vener restorasyonların klinik başarısının değerlendirilmesidir. Bu amaçla İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne estetik problemlerle başvuran 26 hastaya farklı materyaller ve yöntemlerle yapılan ( Isı-basınç/IPS emax, CAD/CAM /IPS emax CAD, İndirekt kompozit/Seromer ) 96 adet lamina vener restorasyonu yapıldı. Restorasyonlar ışıkla sertleşen reçine siman ile simante edildi. Restorasyonların 1 hafta, 6 ay ve 12 aylık klinik değerlendirmesi iki farklı klinik kriterlere göre skorlandı ( USPHS/FDI ).12 aylık klinik takibi sonucu restorasyonların orijinal yaşam ömrü %100 olarak skorlanırken, total yaşam ömrü CAD/CAM lamina vener restorasyonlar için %96,9, seromer lamina vener restorasyonlar için %96,9, ısı-basınç tekniği ile üretilen lamina vener restorasyonlar için %93,8 olarak bulunmuştur. 1 yıllık klinik takip sonucunda marjinal adaptasyonda gruplar arasında istatistiksel olarak bir fark bulunmazken, restorasyonların renk uyumunun, kenar renkleşmesinin, yüzey pürüzlülüğünün mükemmel olarak skorlanma oranları gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar göstermiştir. Lamina vener restorasyonların plak indekslerinde gruplar arasında anlamlı farklar gözlenmiştir. Hasta memnuniyeti açısından ise restorasyon grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Sonuç olarak kompozit ve porselen lamina venerler klinik olarak başarılı bulunmuştur. Ancak kompozit lamina vener restorasyonlarda gözlenen adaptasyon, yüzey pürüzlülüğü ve renkleşme gibi problemler; bu restorasyonların ileride daha fazla kontrole ihtiyaç duyacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the clinical success of laminate veneer fabricated with different materials and methods. 96 laminate veneer restorations fabricated with different materials and methods (Heat-Pressure/ IPS emax, CAD/CAM/IPS emax CAD, Indirect composite/ Ceromer) were cemented 26 different patients with aesthetic concerns applied to Istanbul University Faculty of Dentistry. All of the restorations were cemented with a light polimerised adhesive cement. Clinical evaluations of the restorations were done wtih two different scoring systems (USPHS/FDI) in one week, 6-months and 12-months periods. After 12-months evaluations, the longevity of the restorations were found to be 100%. The total longevity of CAD/CAM laminate veneer restorations, ceromer laminate veneer restorations and fabricated with heat-pressure techniques were 96.9%, 96.9% and 93.8% respectively. According to 1-year follow-up, even though there were not statiscally significant difference in marginal adaptations among groups; color match, marginal discoloration, surface integrity scored as“clinically excellent”were statistically different among groups. Plaque indices of laminate veneer restorations were also statistically different among groups. Moreover, patient satisfaction among groups were not statistically different. As a result, composite and porcelain laminate veneer restorations were found to be clinically successful in this study. However, composite laminate veneers should have more follow-ups according to their marginal adaptation, surface roughness and discoloration problems observed.