Diyabetik ayak bakımı için preklinik çalışma: Deneysel diyabet modeli geliştirilmiş sıçanlarda oluşturulmuş iskemik yara bakımında klasik yara pansuman materyali ile zeytin yaprağı ekstresinin karşılaştırılması
Preclinical study for diabetic foot care: Comparison of the efficacies of classing wound dressing and olive leaf extract in experimental diabetic rats with ischemic wound
  1. Tez No: 388644
  2. Yazar: SEVGİN SAMANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR ESEN, PROF. DR. GÜLİNNAZ ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Diabetes Mellitüs (DM), insülin sekresyonunda, aktivitesinde veya her ikisinde birden görülen defekt sonucunda meydana gelen hiperglisemi ile karakterize sistemik ve kronik komplikasyonlarla seyreden, sıklığı giderek artan bir metabolizma hastalığıdır. Bu çalışmada; iskemik yara modeli geliştirilen diyabetik sıçanlarda, klinikte tedavi ve bakımda uygulanan klasik pansuman materyeli ile zeytin yaprağı ekstresinin etkisinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışma Haziran 2012?Mart 2013 tarihleri arasında Ege Üniversitesi?nde gerçekleştirilmiştir. Çalışma iki gruba ayrılmıştır. İlk grupta 60 mg/kg intraperitoneal streptozotosin (STZ) ile diyabet oluşturulurken (n=10), kontrol grubuna 0.1M sitrat tampon uygulanmıştır (n=10). Diyabet grubunun enjeksiyondan 4 hafta sonra kuyruk veni kan glikoz düzeyi ölçülerek; kan glikoz düzeyleri 250 mg/dl ve üzeri olanlar ?diyabetik? olarak kabul edilmiştir. Hayvanlar diyabet ve kontrol olmak üzere 2 gruba ayrıldı. İki gruptaki tüm sıçanların sırtında; ikişer cm ara ile pannikulus karnosus kasını da içeren 15 mm çapında iki iskemik yara oluşturuldu. Araştırmacı tarafından günde bir kez; birinci yaraya %0.9?luk NaCl, ikincisine ise 12,39 mg/100 ml Oleuropein içeren ZYE yara pansumanı uygulanmıştır. Yara alanı ölçümleri Walker formülü ile hesaplandı ve immünohistokimyasal analizler yapıldı.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus is a metabolic disease characterized by hyperglycemia resulting from defects in insulin secretion, insulin action, or both. In this study, we developed ischemic wound model in diabetic rats and compared the effect of olive leaf extract and classic dressing material. Study was conducted between June 2012-March 2013 in Ege University. Diabetes was induced by a single intraperitoneal injection of streptozotocin (STZ) (60 mg/kg; Sigma Chemical Co., St. Louis, Missouri, USA) on overnight-fasted rats (N = 10). Control rats (N= 10) received vehicle (0.1M citrate buffer, pH 4.5) injected intraperitoneally. 4 weeks after injection of diabetes group blood glucose level was measured by tail vein and Rats with fasting glucose levels higher than 250 mg/dl were considered diabetic. The animals were divided into two groups including diabetic and control (n=10) and the 15 mm full-thickness wounds were made through the skin and panniculus carnosus muscle with a margin of 2cm. 0.9% NaCl and OLE (12.39 mg/100 ml Oleuropein) dressing was applied to wounds once a day by the researcher. The areas of wounds were measured by Walker Formula and Immunohistochemical staining was performed.