Mini-klinik değerlendirme (mini-cex) yönteminin psikometrik özelliklerinin ve kullanışlılığının değerlendirilmesi 'Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi örneği'
The evaluation of the psychometric characteristics and usability of mini-cex Ege University, Faculty of Medicine?
- Tez No: 388645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ŞAHİN, YRD. DOÇ. DR. KEVSER VATANSEVER, PROF. DR. SELAHATTİN FEHMİ AKÇİÇEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu araştırma mezuniyet öncesi tıp eğitiminde klinik eğitim dönemi öğrencilerin performanslarını değerlendirmek için kullanılan Mini klinik değerlendirme formunun Türkçe?ye uyarlanması ve psikometrik özelliklerini ve kullanışlılığını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada karma model açıklayıcı deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri, Mini klinik değerlendirme formu kullanılarak üç hafta ve üzeri süreli klinik stajlardan toplanmıştır. Araştırma verileri 2010-2011 eğitim öğretim döneminde klinik eğitim dönemi gönüllü öğrenci ve öğretim üyelerinin katılımıyla elde edilmiştir. Örneklem seçiminde ?amaçsal örnekleme? yöntemi kullanılmıştır. Formun kullanışlılığına ilişkin nitel veriler öğrencilerle yapılan ?odak grup? ve öğretim üyeleriyle yapılan ?yarı yapılandırılmış görüşme? ile toplanmıştır. Toplam 72 Mini klinik değerlendirme uygulaması yapılmıştır. Formun iç tutarlık katsayısı 0,79 bulunmuştur. Mini klinik değerlendirme formunun görünüm ve kapsam geçerlik çalışmaları yapılmıştır. Öğrencilerin staj sonu sözlü ve staj geçme puanları ile korelasyonu sırasıyla 0,64, 0,62 bulunmuştur. Uygulamalar ortalama 20,09 dakikada gerçekleştirilmiştir. Uygulamaların %83,09?i serviste, % 67,60?i orta karmaşıklıkta hastalarda ve %33,80?i hastaya tanı koyma odaklı olarak yapılmıştır. Uygulamada en düşük puan ortalaması 6,59 ile fizik muayene, en yüksek puan ortalaması ise 7,46 ile insani değerler başlığında saptanmıştır. Öğrenci ve öğretim üyelerinin uygulamaya ilişkin memnuniyet puan ortalamaları sırasıyla 7,62 ve 7,69 dur. Nitel verilerin değerlendirilmesinde adiliyet, öğrenmeye katkı, öğretim üyesine bağımlılık, geribildirim, uygulama, değerlendirme içeriği, duygular ve iletişim olmak üzere sekiz kategori saptanmıştır. Öğrencilerle yapılan görüşmelerde önhazırlık başlığı dokuzuncu kategori olarak saptanmıştır. Araştırma bulguları öğrenci ve öğretim üyelerinin Mini klinik değerlendirme uygulamasının adil olduğu, öğrenmeye katkı sağladığı, verilen geribildirimin öğrenciyi geliştirdiği, öğrenci performansının yeterli bir içerikle değerlendirildiği yönünde görüşlerinin olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak Mini klinik değerlendirme değerlendirme yöntemi iyi bir planlama ve öğrenci ve öğretim üyeleri işbirliği ile klinik eğitim döneminde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to assess the psychometric properties and usefulness of the mini-CEX form which is translated into Turkish and used in clinical training period to assess the performance of undergraduate medical education students. Mixed model descriptive study design was used. The quantitative datas were collected from clinical internships lasting for three weeks or more by using mini-CEX form. Research data was obtained with the participation of volunteer students and faculty for the 2010-2011 clinical training period. Teleological sampling method was used for the selection of sampling. Qualitative data about the usefulness of the form was collected from the students (focus group) and the faculty(semi-structured interview). A total of 72 applications were made. Mini-CEX form, the internal consistency coefficient was 0.79. The correlation of the passing scores of the verbal exam and the passing scores for the end of the internship were found to be 0,62 and 0,64 respectively. The avarage time of the completion of the form was found to be 20,09 minutes. 83,09% of the applications were made in the ward, 67,60% of the applications were made with the patients with moderate complexity and 33,80% of them were made based on the dignoses. In the evaluation of the scores, the lowest mean score was calculated for the physical examination (6,59) and the highest mean score was calculated for human behaviorals (7,46). The mean satisfaction score about the application of the test was calculated for the students and the faculties as 7,62 and 7,69 respectively. Eight categories including fairness, contribution to learning, faculty dependency, feed-back, application, content of the evaluation, emotions and comunication were obtained for the evaluation of the qualitative datas. The title has been identified as the ninth category introduced in pre-treatment with students. Findings obtained from the research showed that, students and faculties had the positive opinion about the fairity of the mini-CEX application, improving of the students by giving feedback to them, evaluation of the student?s performance by using an adequate content. As a result, the mini-CEX evaluation technique with good planning can be used in the clinical training period.