Kardiyak arrest hastalarında odaklı kardiyak ultrasonografinin değeri
Role of focused cardiac ultrasonography in cardiac arrest patients
- Tez No: 388672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ERBİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Arrest hastalarında sonografik görüntüleme ile kardiyak hareket olmamasının eksitus açısından prediktif değere sahip olabileceği belirtilmiştir. Ultrasonografik değerlendirme ile spontan dolaşımın geri dönüşünü öngörmedeki değeri üzerine kısıtlı sayıda çalışmalar mevcuttur. Hacettepe Üniversitesi Acil Servisine kardiyopulmoner arrest ile getirilen veya izleminde arrest olan hastalar alındı. Kardiyopulmoner resüsitasyonun ilk 10 dakikası boyunca ritim kontrolü sırasında 2 dakika ara ile yapılan intraresüsitatif kardiyak ultrasonografi (İKARUS) görüntülemesi yapıldı. İzlenen ventrikül duvar hareketi (VDH) kategorize edilerek değerlendirildi ve Spontan Dolaşımın Geri Dönüşünü (SDGD) öngörmedeki değerini saptamak amaçlandı. Hastalar yaş, cinsiyet, arrest sebebi, arrest yeri, hastane dışı arrestte hastane öncesi entübasyon, ilk ritim (0. dakika), kan gazı parametreleri (pH, pO2, pCO2, K+, laktat, HCO3-), 2 dakika arayla sonografik görüntülemede VDH skorları açısından istatistiksel olarak değerlendirildi. Çalışmaya 28 hasta alındı. Hastaların 13'ü (%46,4) kadın, 15'i (%53,6) erkek olup, yaş ortalaması 67,6 (±16,89, 35-93) tespit edildi. Hastaların 16'sı (%57,1) hastane dışı arrest olup, bunlardan 13'ü tanıksız kardiyak arrest idi. 28 hastanın 10'unda (%35,7) SDGD sağlanmış olup, 4 hasta 24 saat içinde eksitus oldu. 3 hasta 14 günden fazla yaşadı. 3 hasta hastaneden taburcu edildi. SDGD sağlanan hastalar ile eksitus olan hastalar arasında HCO3- düzeyi ve VDH skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
It is stated that cardiac standstill on sonographic evaluation is predictive for death in cardiac arrest patients. There are limited number of studies about sonographic evaluation predicting return of spontaneous circulation (ROSC). The aim of the study was to determine the value of categorized Ventricular Wall Motion (VMW) score in predicting ROSC. Patients presented with cardiac arrest or who developed cardiac arrest at Hacettepe University emergency department were enrolled in our study. Intraresuscitative Cardiac Ultrasonography (ICARUS) was performed during first 10 minutes of cardiopulmonary resuscitation (CPR) on rhythm/pulse check pauses every 2 minutes in less than 10 seconds time. Patients were evaluated for age, sex, cause of arrest, location of arrest, intubation performed in out-of-hospital arrests, initial rhythm, blood gas parameters (pH, pO2, pCO2, K+, lactate, HCO3-), and VMW scores obtained on sonographic assessment. 28 subjects were enrolled. Demographically, the study consisted of 13 (%46.4) females and 15 (%53.6) males with mean 67.6 ±16.89 (35-93). 16 of patients were out-of-hospital arrest and 13 of them were not witnessed. In 10 of 28 patients ROSC was sustained. 4 of 10 patients survived for less than 24 hours, 3 patients lived for at least 14 days, and 3 were dischared from hospital.