Bipolar depresyonda parlak ışık terapisinin tedavi etkinliğinin değerlendirilmesi
The efficacy of bright light therapy in bipolar depression
  1. Tez No: 388686
  2. Yazar: NEŞE YORGUNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KAAN KORA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Giriş Parlak ışık terapisi, yaklaşık 30 yıldır etkinliği kanıtlanmış ve iyi tolere edilen bir yöntem olarak mevsimsel depresyon tedavisinde birinci sırada yer almaktadır. Mevsimsel olmayan depresyonda da bu tedavinin etkinliğine dair kanıtlar giderek artmaktadır. Mevsimsel depresyonla birçok ortak özellik gösteren ve mevcut tedavi yöntemlerine rağmen yanıt oranlarının yetersiz olduğu bipolar depresyonda yeni tedavi seçeneklerine ihtiyaç duyulmaktadır. Parlak ışık terapisi gibi umut vaat eden bir yöntemin bipolar depresyondaki etkinliğini saptamaya yönelik kısıtlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Amaç Bu çalışmada bipolar depresyon hastalarında, almakta oldukları tedaviye ek olarak uygulanan parlak ışık terapisinin plasebo ışığa oranla depresif belirtiler üzerindeki etkinliğinin karşılaştırılması ve parlak ışık terapisine yanıtı yordayan faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem Çalışmaya, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Pendik EAH psikiyatri polikliniğine başvuran ve bipolar depresyon tanısı konan 32 hasta dahil edilmiştir. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldıktan sonra 2 hafta boyunca, sabah saatlerinde, 30 dakikalık seanslarla, bir gruba parlak ışık (10.000 lüks), diğer gruba plasebo ışık (
Özet (Çeviri)
Introduction For 30 years, bright light therapy (BLT) is considered as an effective and well tolerated first-line treatment option for seasonal affective disorder (SAD). A growing body of literature supports its use in non-seasonal depression. New treatment strategies are needed for bipolar depression which has several clinical characteristics similar to SAD and which has low response rates to current options. There are limited number of studies focusing on the efficacy of BLT in bipolar depression. Objective To evaluate the efficacy and safety of bright light treatment versus dim light in bipolar depression as an add-on treatment and to identify the variables which may predict treatment response to BLT in bipolar depression. Methods Thirty-two outpatients, who were diagnosed as bipolar depression, were included in the study and randomly assigned to bright light (10000 lux) or dim light group (