112 acil yardım istasyonlarında çalışan sağlık personelinin adli olaylara yaklaşımı, bilgisi ve karşılaştıkları zorluklar (Konya örneği)
112 in employee health aid station approach forensic event staff, information and the challlenges they face (Konya sample)
- Tez No: 388685
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
112 acil sağlık hizmetlerinde çok sık adli olaylarla karşılaşılması nedeniyle bu konu seçilmiştir. Çalışmada hem tarihçi metot hem de alan araştırması metodundan yararlanılmıştır. Ülkemizde hastane öncesi acil yardım sistemi, acil sağlık hizmetleri konusunda eğitim almış sağlık ekibi ve tıbbi donanımlı ambulanslar ile yapılmaktadır. 112 acil sağlık hizmetleri tam gün kanunu ve sağlıkta dönüşümle birlikte 112 acil yardım istasyonlarında çalışma sistemi değişime uğramıştır. 112 acil sağlık hizmetlerinde hizmet sunumu sırasında sık sık adli vakalarla karşılaşılmakta ve acil sağlık hizmetlerinde görev alan personelinin adli olgular konusunda yeterli bilgilerinin olmaması nedeniyle sorunlar çıkmaktadır. Çalışanlar yapmış oldukları kusurlu davranışlar nedeniyle hukuki yaptırımlara ve tazminatlara maruz kalabilmektedirler. Adli olaylarda olay yerine ilk gelen resmi devlet memuru genellikle sağlık personelidir. Sağlık personelinin olay yerinde nasıl hareket etmesini bilmesi ve insanların hayatını kurtarırken olayla ilgili delillere zarar vermemesi gerekmektedir. Hekim dışındaki sağlık personelinin mali mesleki sorumluluk sigortası yaptıramaması, yeniden düzenlenen 112 acil sağlık hizmetleri sistemindeki en büyük eksikliklerdendir. Yönetmelikte; AABT'ler ve ATT'ler görev tanımları gereğince sadece, tıbbi yetkileri belirtilen acil vakalarda algoritmalarla belirlenmiş sınırlı uygulamaları yapabilmektedirler. Hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde, kurumların ve çalışan sağlık personelinin almış oldukları eğitim ve kadrolarına göre tıbbi yetki ve sorumlulukları yeniden gözden geçirilmeli ve düzenlenmelidir.
Özet (Çeviri)
This topic was chosen because it encountered very often in criminal cases 112 emergency services. And historians from both methods were utilized in this study research method. Pre-hospital emergency system in our country is carried out by trained medical staff for emergency medical services and medical equipped ambulances. 112 emergency medical services in law and health in 112 emergency stations with transformation operating system is modified. During the provision of services in the 112 emergency services are often faced with criminal cases and problems due to the lack of sufficient information on judicial cases of staff involved in emergency medical services rises. Employee misconduct because they have made may be subject to legal sanctions and compensation. The first officer on the scene from the official state forensic cases; is usually the medical staff. This staff know how to act in place of the event and the people need to be damaging evidence about the incident while rescuing his life. Failure financial professional liability insurance outside of the medical staff physicians, one of the largest gaps in the revised 112 emergency medical services system. The Regulation; AABT and ATT job descriptions and only in accordance with the medical authority designated algorithms specified in emergencies can make limited applications. In the pre-hospital emergency medical services, institutions and staff have received training and they are working according to the medical staff should be revised medical authority and responsibility, and should be regulated.