SIRS/sepsis ve febril nötropeni tanılı pediatrik hastalarda supar'ın (Soluble urokınase plasmınogen actıvator receptor) diagnostik ve prognostik değerinin c-reaktif protein ve prokalsitonin ile karşılaştırılması
The diagnostic and prognostic value of soluble urokinase plasminogen activator receptor (supar) compared to c-reactive protein (CRP) and procalcitonin (PCT) in children with systemic inflammatory response syndrome (SIRS)/sepsis and febrile neutropenia
- Tez No: 388689
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SOYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş: suPAR çeşitli immünolojik hücrelerde bulunan urokinaz plazminojen aktivatör reseptörünün (uPAR) çözülebilir formudur. suPAR'ın SIRS ve sepsis tanılı hastalarda hastalık ciddiyeti ve mortalite riskini öngörmede bir belirteç olarak kullanılabileceği düşünülmektedir. Ancak suPAR'ın SIRS, sepsis ve febril nötropeni tanılı çocuk hastalarda tanısal ve prognostik değeri çalışılmamıştır. Bu çalışmanın amacı suPAR'ın SIRS/sepsis ve febril nötropeni tanıları olan çocuk hastalarda tanısal ve prognostik değerinin belirlenmesi; bu hasta gruplarında CRP ve PCT ile karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Febril nötropeni (FN) tanılı 29 çocuk hasta, SIRS/sepsis tanılı 27 çocuk hasta ve herhangi bir aktif enfeksiyon veya immün yetmezlik öyküsü olmayan 27 çocuk kontrol olgusu dahil edilerek prospektif bir çalışma yapıldı. Hastalardan serum örnekleri hastaneye ilk başvuru günü içerisinde ve yatışlarının 4 – 7 günleri arasında alındı, kontrol grubundan ise sadece bir kez kan örneği alındı. suPAR ölçümleri ELİSA yöntemi ile yapıldı. Aynı serum örneklerinden CRP ve PCT ölçümleri sırası ile immün nefelometri ve floresan immünoassay yöntemleri ile çalışıldı. Bulgular: İlk başvuru gününde alınan serum örneklerindeki ortanca suPAR düzeyleri FN, SIRS/sepsis ve kontrol grupları için sırası ile 2,08 (0,93 – 9,42), 10,06 (2,7 – 57,46) ve 2,22 (1,08 – 5,13) ng/mL saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: suPAR is the soluble form of the urokinase plasminogen activator receptor (uPAR) expressed in various immunologically active cells. It has been suggested that suPAR can be used as a marker of disease severity and risk of mortality in patients with SIRS/sepsis. However the diagnostic and the prognostic value of suPAR in children with SIRS/sepsis and febrile neutropenia has not been studied before. The aim with the present study was to determine diagnostic and prognostic values of suPAR and to compare CRP and PCT in pediatric patients with SIRS/sepsis and febrile neutropenia. Methods: In a prospective study cohort we enrolled 29 children with febrile neutropenia (FN), 27 children with SIRS/sepsis and 27 control subjects without any infection and immune supressive condition. Blood samples were obtained on the day of admission and on the 4-7th day of the hospital stay, only one sample was obtained from the control group. suPAR was measured using a commercial solid-phase ELISA. Measurements of CRP and PCT were made from the same serum specimens by using Particle-Enhanced immunonepholometry and Fluorescence Immunoassay, respectively. Results: The median serum levels of suPAR, obtained in the first day of the admission, for the FN group, SIRS/sepsis group and control group were 2.08 (0.93 – 9.42), 10.06 (2.7 - 57.46), and 2.22 (1.08 – 5.13) ng/mL, respectively.