Multitravma ve spesifik beden yaralanmalarında hastanın prognozunu öngördüren travma skorlarıyla laktat klerensinin karşılaştırılması
Compare the correlation between trauma scores which predict the prognosis and lactate clearance in patients with multitrauma and which has spesific injuries
  1. Tez No: 388694
  2. Yazar: ERHAN ALTUNBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALDUN AKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ: Travma, genç nüfus için en önemli ölüm nedenlerindendir. Bu çalışmadaki amacımız, acil servise başvuran multitravma ve spesifik beden yaralanmalı hastalarda hastanın prognozunu öngördüren travma skorlarıyla (GAP, RTS, EMTRAS, VİEWS) laktat klerensi arasındaki ilişki ve uyum karşılaştırılarak laktat klerensinin bu amaçla kullanımının değerliliğinin incelenmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 18 yaş ve üstü acil servise travma şikayeti ile başvuran ve onam veren hastalar dahil edildi. Hastaların demografik verileri (yaş, cinsiyet, travma mekanizması ve lokalizasyonu), skorların hesaplamasında kullanılacak vitalleri (kardiyak tepe atımı, kan basıncı, ateş, periferik oksijen satürasyonu, solunum sayısı) ve Glasgow Koma Skoru kayıt altına alındı. Başvuru anı ve 2. saat kan laktat düzeyleri ölçüldü. Travma skorları ve laktat klerensleri hesaplanarak ROC eğrileri çizildi ve EAA'lar hesaplandı. T-test kullanılarak p değerleri hesaplandı. BULGULAR: Çalışmaya 236 dahil edildi. 36 hasta laboratuvar sonuçlarında ve vital bulgu takibindeki eksikliklerden dolayı çalışmadan çıkarılmıştır. 200 hastanın 165'i erkek (%82,5), 35'i kadındır (%17,5). Hastaların yaş ortalaması 36,28 ± 16,16 (%95 GA: 34,03 - 38,53)'dır. Toplamda 7 hasta ölmüştür. Yaşayan hastaların ortalama laktat klerensi 17,76±36,87 ,ölen hastaların ortalama laktat klerensi -8,95±34,60 olup aralarındaki fark istatiktiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.(p=0,061). ROC eğrileri çizilip klinik değerlilikleri hesaplanan travma skorlarından VIEWS-L,VIEWS ve EMTRAS 'in mortaliteyi göstermede en başarılı skorlar olduğu görülmüştür. [ EAA'lar sırasıyla 0.981±0,011 (%95 GA 0,952 – 0,995), 0,975±0,013(%95 GA 0,942 – 0,992) 0,975±0,013(%95 GA 0,942 – 0,992) ] Bununla beraber 2. Saat ölçülen laktat değerinin de mortaliteyle güçlü bir ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. [EEA;0,982±0,013 (0,920 – 0,981)]. SONUÇ: Mortalite ve prognozu öngörmede her ne kadar VIEWS-L,VIEWS ve EMTRAS skorları öne çıksada 0. ve 2. Saat laktat değeri ile laktat klerensi iyi bir prognostik faktör ve tedavi planlamasında iyi bir yol gösterici olarak klinik uygulamada kullanılabilir. ANAHTAR KELİMELER: Acil servis, travma skorlama sistemleri, laktat, laktat klerensi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The major cause of death among the young population is trauma. In this study our goal is to compare and identify the correlation between commonly used trauma scores (GAP, RTS, EMTRAS, VIEWS) which predict the prognosis of a trauma patient and lactate clearance in patients with multitrauma and patients which has spesific injuries and also to explore the value and use of lactate clearence for this purpose. METHODS: Patients who presented in emergency department due to a trauma and who are over 18 years old, are included in our study. Demographic properties (age, gender, mechanism of trauma and localisation of trauma), vitals (pulse, blood pressure, fever, oxygen saturation, breaths per minute) and Glasgow Coma Scores are recorded. Lactate levels are measured both on arrival and on second hour. ROC curves are created according to trauma scores and lactate clearences and AUCs are calculated. P values are calculated by T-test. RESULTS: 236 patients were included in the study. 36 patients are later excluded due to missing laboratory results or vitals. Of the 200 patients with full data, 165 were male (82,5%), 35 were female (17,5%). Mean age of the patients are 36,28 ± 16,16 (%95 GA: 34,03 – 38,53). 7 patients pronounced dead. Mean lactate clearence of surviving patients were 17,76±36,87, and lactate clearence of those who passed were -8,95±34,60, those 2 values are not statistically significant (p=0,061). Of the trauma scores of which ROC curves are created and clinical values are calculated, VIEWS-L, VEWS and EMTRAS are the most accurate scores for predicting mortality. [ AUCs' 0.981±0,011 (95% CI 0,952 – 0,995), 0,975±0,013(95% CI 0,942 – 0,992) 0,975±0,013(95% CI 0,942 – 0,992) ] Also, lactate levels which were measured in 2nd hour were strongly correlated with mortality. [AUC; 0,982±0,013 (0,920 – 0,981)]. DISCUSSION: Even though VIEWS-L,VIEWS and EMTRAS scores are proved valuable for predicting mortaliy, lactate levels on arrival and in 2nd hour are found to be useful as a prognotic factor and as a valuable guide for treatment options and can be used in clinical practice. KEYWORDS: Emergency department, traume scoring systems, lactate, lactate clearence.