Aşil tendon rüptürünün akut ve gecikmiş tamirinde kullanılan dikiş materyalinin tendon tutma kapasitesinin karşılaştırılması (Deneysel çalışma)
Comparison of tendon holding capacity of the suture material used in repairing acute and chronic achilles tendon rupture (Experimental study)
- Tez No: 388697
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yaralanma sonrası tendonun yırtık uçlarında meydana gelen yumuşamanın, biyolojik bir sürece mi bağlı geliştiği, yoksa cerrahi onarımın neden olduğu travmatik bir sürece mi bağlı oluştuğu bilinmemektedir. Bu çalışmada, aşil tendon rüptürünün akut ve gecikmiş tamirinin, tendonun yırtık uçlarında meydana gelen yumuşama üzerine olan etkisi araştırılmıştır. Bu çalışmaya 70 adet erkek beyaz Yeni Zelanda tavşanı dahil edilmiştir. Deney hayvanları kapalı zarf usulü kullanılarak randomize edilmiş ve gruplandırılmıştır. Tavşanların sağ aşil tendonları deney gruplarını, sol aşil tendonları ise kontrol gruplarını oluşturacak şekilde dizayn edilmiştir. Aşil tendonları, farklı zamanlarda modifiye Kessler tekniği ile MaxBraid™ kullanılarak onarılmıştır. Tavşanların her iki taraf aşil tendonları, proksimalde muskülotendinöz bileşkelerinin 1,5 cm daha proksimalinden, distalde calcaneus' ları ile birlikte olacak şekilde eksize edilmiştir. Dikiş materyalinin tendonları tutma kapasiteleri biyomekanik olarak ölçülmüştür. Çekme işlemine tabi tutulmuş olan aşil tendonlarının hiçbirinde dikiş materyalleri kopmamış ve atılmış olan düğümler açılmamıştır. Tüm testler boyunca yetmezlik, dikiş materyalinin aşil tendonundan sıyrılması şeklinde oluşmuştur. Dikiş maeryalinin aşil tendonunu tutma kapasitesi açısından, cerrahinin akut dönemde yapılması ile aşil tendon yırtıklarında yapılan onarımın, geç dönemde yapılan onarımdan daha zayıf olduğu saptanmıştır. Ayrıca tüm gruplarda, dikiş materyalinin tendon tutma kapasitesi, kontrol grubu olan ve gecikmiş tamir yapılan sol aşil tendonlarında anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Bu çalışmada, dikiş materyalinin aşil tendonunu tutma gücünün, cerrahinin akut dönemde yapılması ile zayıf olduğu ve geç dönemde yapılması ile arttığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca inflamasyonun etkisi ile tendonda meydana geldiği düşünülen yumuşama üzerinde, cerrahi onarımın zamanlamasının da etkili olduğu ve yumuşamaya katkı sağladığı gösterilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Aşil tendon rüptürü, Akut tamir, Gecikmiş tamir, Dikiş materyali, Dikiş tekniği
Özet (Çeviri)
It is not known whether softening of the torn ends of the tendon after injury, depend on a biological process or a traumatic process caused by the surgical repair itself. In this study, effect of the acute and chronic repair of Achilles tendon rupture on softening occurred at the torn ends of the tendon, was evaluated. 70 male, white New Zealand rabbits were included in the study. Experimental animals were randomized and grouped using sealed envelopes. Right Achilles tendons of the rabbits were designed to form the experimental groups while left Achilles tendons were designed to form the control groups. Achilles tendons were repaired using a modified Kessler technique with MaxBraid™ at different times. Bilaterally, the Achilles tendons of the rabbits were excised, 1.5 cm proximal to the musculotendinous junction proximally and with calcaneus distally. Tendon holding capacities of the suture material were measured biomechanically. None of the suture materials were broken and none of the knots were untied during the biomechanical tests. Failures occured due to pull out of the suture materials out of the Achilles tendon in all tests. Tendon holding capacity of the suture material was found to be weaker, in the surgical repairs of Achilles tendon rupture which were done in the acute period than the repairs done in the chronic period. In addition in all groups, tendon holding capacity of the suture material was significantly higher in the left Achilles tendons known as control groups in which delayed surgical repair were done. In this study, tendon holding capacity of the suture material was found to be weaker when the surgery was done in the acute period and increased when the surgery was done in the chronic period. In addition, timing of the surgical repair has been shown to be effective and contributive to softening which was considered to be caused by the effect of inflammation. KEY WORDS: Achilles tendon rupture, Acute repair, Chronic repair, Suture material, Suture technique