Adjuvan tedavi alan mide kanseri hastalarında prognostik faktörler ve sağkalım analizleri
Adjuvan treated gastric cancer patients prognostic factors and survival analysis
- Tez No: 388698
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAYSAL DANE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verileri ve daha önce yapılan çalışmalara göre mide kanseri dünyada sık görülen ve oldukça mortal seyreden bir hastalıktır. Biz bu çalışmayla mide kanserinde prognoz açısından önemli olabilecek faktörleri ve tedavi alan hastalarda ortalama sağkalım ve hastalıksız sağkalım analizlerini değerlendirdik. Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Bilim Dalı polkliniğinde takip edilen ve adjuvan tedavi alan mide kanseri hastalarının deskriptif, topografik ve sıklıklarını araştırdık. Adjuvan tedavi alan toplam 134 hastanın bulgularını inceledik. Değerlendirmeye alınan hastaların tamamı adenokanserdir. Median tanı yaşı 56 (25-79), hastaların %67,2 si (90) erkek iken %32,8 (44) hasta kadın, 131 hastanın kanser lokalizasyonu belirlenmiş ve bunların %48,9 (64 hasta) 'unda antrum, % 19,8 (26 hasta) 'inde kardia, %19,1 (25 hasta hasta) inde korpus iken %12,2 (16 hasta) sinde diğer lokalizasyonlarda saptanmıştır. 128 hastanın makroskopik görünümleri belirlenmiş ve bunların %35,2 si (45 hasta) ülseroinfiltratif, %25,8 i (33 hasta) ülserovejetan, %25 i (32 hasta) ülsere, %8,6 sı (11 hasta) infiltratif ve %5,4 ü (7 hasta) diğer olarak sonuçlandı. 122 hastada histolojik alt tip belirlendi ve bunların %49,2 si (60 hasta) intestinal tip, %39,3 (48 hasta) diffüz tip iken %11,4 ünde (14 hasta) ise mixt tipte adenokanser saptandı. Adjuvan tedavi alan hastaların 131 inde evreleme yapılabilmiş ve T1 %2,3 (3 hasta), T2 %32,6 (43 hasta), T3 %42,4 (56 hasta) iken T4 %22,7 (30 hasta) olarak bulundu. N0 %14,5 (19 hasta), N1 %26,7 (35 hasta), N2 %22,9 (30 hasta) iken N3 %35,9 (47 hasta) olarak saptandı. Toplam 131 hastada veriler mevcut iken bu hastaların %87 sinde (114 hasta) lenfatik invazyon var, %13 ünde (17 hasta) lenfatik invazyon yoktu. Median çıkarılan lenf nodu sayısı 19 (1-67) bulunmuştur. 130 hastanın %65,4 ünde (85 hasta) vasküler invazyon mevcut iken % 34,6 sında (45 hasta) vasküler invazyon yoktu, 129 hastanın bulgularında %61,2 (79 hasta) sinde perinöral invazyon var iken %38.8 inde (50 hasta) perinöral invazyon yoktu. 133 hastanın %26,9 unda (36 hasta) relaps gelişmiş. Bu hastaların 11 (%8,2) inde ise lokal nüks gelişmiştir. 132 hastanın 85 inde (%64,4) metastaz gelişmezken 47 hastada (%35,6) ise metastaz gelişmiştir. Takip sonrasında 73 hasta yaşıyorken 61 tanesi vefat etmiştir. Genel sağkalımda ise 3 yıllık sağkalım %58,6; 5 yıllık sağkalım %47,7 bulundu. Median sağkalım 55 ay olarak sonuçlandı. T evresi açısından bakıldığında T2 de 5 yıllık sağkalım %56,6, T3 de %46,6 ve T4 de ise %36,8 olarak sonuçlanmıştır. Nodal evre açısından bakıldığında 5 yıllık sağkalım analizlerinde ise N0 da %75,8, N1 de %69,9, N2 de %49,2 iken N3 de ise %24,4 olarak sonuçlandı. Vasküler invazyon varlığında 5 yıllık sağkalım %40,8 iken vasküler invazyon olmadığında sağkalım %61,4 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Gastric cancer is a mortal disease seen commonly worldwide according to WHO and latest researches. We evaluated the mean survival and disease free survival in patients with factor analysis and therapy may be important in terms of prognosis in gastric cancer in this study. Moreover we investigated the topographic, descriptive and frequencies of gastric cancer patients that receives adjuvant therapy in Marmara University Training and Research Hospital Pendik. All patients(n:134) in this study are 'adenocarcinoma' and received adjuvant therapy. The average diagnosis age of patients is 56 (25-79), %67,2 (n:90) male, %32,8 (n:44) female. Localization of disease is known for 131 patients; %48,9 (n:64) of them have disease in antrum, % 19,8 (n:26) in cardia, %19,1 (n:25) in corpus %12,2 (n:16) in other locations. For 128 patients disease is defined macroscopically; %35,2 (n:45) ulceroinfiltrative, %25,8 (n:33) ulcerovegetanous, %25 (n:32) ulcered, %8,6 (n:11) infiltrative and %5,4 (n:7) others. 122 patients were identified histological subtypes; %49,2 (n:60) intestinal, %39,3 (n:48) diffuse %11,4 (n:14) mixed type adenocarcinoma found. Adjuvant therapy in 131 patients were conducted in staging and T1 %2,3 (n:3), T2 %32,6 (n:43), T3 %42,4 (n:56) T4 %22,7 (n:30) were found. N0 grade patients were%14,5 (n:19), N1 grade patients %26,7 (n:35), N2 grade patients %22,9 (n:30), and N3 patients %35,9 (n:47) as detected. Due to totally 131 data collected patients, %87 (n:114) of them have lympathic invasion the remaining %13 (n:17) don't have lympathicinvasion. Number of mean dissected lymp node is 19 (1-67) in our study. %65,4 (n:85) of patients have vascular invasion although % 34,6 of patients (n:45) don't have vascular invasion. 129 were assessed for perineural invasion, %61,2 (n:79) of them have perineural invasion, and the %38.8 of them (n:50) don't have perineural invasion. Relaps rate is %26,9 (n:36) in 133 patients and for 11 (%8,2) of them relaps is seen as locally. %64,4 (n:85) of subjects don't have metastasized disease on the other hand 47 hastada %35,6 (n:47) of patients have metastasized disease. During medical follow-up 73 patients are alive though 61 patients have passed away. 3 years survival and 5 years survival were found %58,6 and %47.7 respectively in all mortalities. Mean survival was found as 55 months. 5 years survival were found %36,8 in T4 tumors, %46,6 in T3 tumors and %56,6 in T2 tumors. In addition 5 years survival were seen as %51,8 in female and iken %48,9 in male. For nodal stage 5 years survival were found %75,8 in N0, %69,9 in N1, %49,2 in N2 and %24,4 in N3 tumors. 40.8% 5-year survival in the presence of vascular invasion was found to be 61.4% survival in the absence of invasion.