Abdominal aort anevrizması oluşturulmuş şıcanlara uygulanan melatoninin koruyucu ve tedavi edici etkilerinin araştırılması
The protective and therapeutic effects of melatonin on abdominal aortic aneurym formed rats
  1. Tez No: 388700
  2. Yazar: GÖZDE TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL SELİM İSBİR, PROF. DR. GÖKSEL ŞENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Abdominal aort anevrizması (AAA); gerçek anevrizmalar içerisinde en sık görülen tip olmanın yanında yüksek rüptür insidansı nedeniyle hayatı tehdit eden bir hastalıktır. Monosit aktivasyonu, makrofaj infiltrasyonu, vasküler oksidatif stres ve matris proteoliz AAA oluşumuna katkıda bulunan önemli inflamatuar adımlardır. AAA'nın medikal tedavisinde antioksidan ajanlar yeni tedavilere ışık tutmaktadır. Bu nedenle abdominal aort anevrizması oluşturulmuş sıçanlara uygulanan melatoninin koruyucu ve tedavi edici etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: 28-32 haftalık erkek 40 adet Sprague-Dawley sıçan randomize olarak eşit sayıda (n=10) dört gruba ayrılmıştır. AAA oluşumu için CaCl2 modeli kullanılmıştır. Kontrol grubuna sadece SF uygulanmıştır. AA grubunda abdominal aort anevrizması oluşturulmuş ve sonrasında SF verilmiştir. AA+Mel Grubunda abdominal aort anevrizması oluşturulmuş ve sonrasında melatonin verilmiştir. Mel+AA+Mel Grubunda, abdominal aort anevrizması oluşumuyla eş zamanlı melatonin uygulanmış ve sonrasında da melatonin verilmiştir. Deneklerin anevrizma oluşumu öncesinde, sonrasında ve tedavi sonunda abdominal aortalarının anjiyografik görüntüleri alınmıştır. 6 haftanın sonunda denekler dekapite edilerek doku örneklerinde MMP2, MMP9, TNF-α, 8OHdG, Kaspaz-3, iNOS, total NOS, myeloperoksidaz (MPO) ve glutatyon (GSH) bakılmıştır. Ayrıca doku örnekleri histolojik olarak incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamızda melatoninin koruyucu etkilerini araştırmak için AA+Mel ve Mel+AA+Mel grubu karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Abdominal aortic aneurysm (AAA); disesase frequently seen in all types of aneurysms, threats life because of its high rupture incidences. Monocyte activation, macrophage infiltration, vascular occidative stress and matrix proteolysis are the important inflammatuar steps during the formation of AAA. Antioxidant agents show the way to the new treatments of AAA's medical treatment. That's why it is aimed to ascertain of melatonin's protective and therapeutic effects on AAA formed rats. Methods: 28-32 weeks old 40 Sprague-Dawley rats divided into four equal groups randomly (n=10). CaCl2 model was used for AAA formation. To sham group just SF was injected. To AA group AAA was formed and than SF was injected. To AA+Mel group AAA was formed and melatonin was injected. To Mel+AA+Mel group melatonin was injected during and after the formation of AAA. Rat's abdominal aortic anjiographic images were taken before, during and after the melatonin therapy. 6 weeks later rats were dekapitated and than MMP2, MMP9, TNF-α, 8OHdG, Caspase-3, iNOS, total NOS, myeloperoxidase (MPO) and glutatyon (GSH) were searched on aortic tissue samples. Results: In our study AA+Mel and Mel+AA+Mel groups were compared to determine melatonines protective effects.