Mide adenokarsinomlarında kanser kök hücre işaretçileri olan CD44, ALDH-1 ve LGR5'in klinikopatolojik değişkenler ile ilişkisi, sağkalıma etkisi ve mide karsinogenezindeki rolü
The role of cancer stem cell markers CD44, ALDH-1 and LGR5 in gastric carcinogenesis and their relationship between clinicopathological parameters and prognosis in gastric adenocarcinomas
  1. Tez No: 388701
  2. Yazar: FATMA GÜLÇİÇEK AYRANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ÇELİKEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Kanser kök hücre teorisine göre, tümörü oluşturan neoplastik hücreler kendi ken-dini yenileyebilen kök hücrelerden köken alır. Kanser kök hücre belirteçlerinden CD44, en eski ve en iyi bilinenidir. Lgr5, ise gastrointestinal sistemde yeni tanım-lanmıştır. Amacımız; mide adenokarsinomlarında kök hücrelerin, dağılımını, kli-nikopatolojik değişkenlerle ilişkisini, sağkalım üzerine etkisini incelemek ve karsi-nogenez sürecindeki rolünü araştırmaktır. Çalışma kapsamına MÜTF Pendik EAH'de 2012 ve 2013 yıllarında adeno-karsinom tanısı almış 153 gastrektomi olgusu alınmıştır. İncelenen klinikopatolo-jik parametreler; yaş, cinsiyet, tümör lokalizasyonu, histolojik tip, derece, evre, lenfovasküler/perinöral invazyon ve stromal yanıt'tır. Olgulara uygulanan CD44, ALDH-1 ve Lgr5 immunohistokimyası tümör ve tümör çevresi dokularda değer-lendirilmiştir. CD44; intestinal fenotip, lenfovasküler invazyon ve stromal yanıt; ALDH-1 proksimal yerleşim, düşük derece ve perinodal invazyon; Lgr5 ise düşük derece, düşük evre ve artmış sağkalım ile ilişkili bulunmuştur. Karsinogenez sürecinde Lgr5'in boyanma şiddetinde artış gözlenmiştir. Çalışmamızda, her üç belirtecin birbirinden farklı kök hücre gruplarını be-lirlediği saptanmıştır. CD44'ün kötü prognostik değişkenler ile ilişkisi; işaret ettiği hücrelerin kanser kök hücresi olabileceğini ve tedaviyi yönlendirebileceğini ortaya koymaktadır. ALDH-1 pozitifliğinin proksimal mide tümörlerinde görülmesi, bu işaretçinin ayrı bir kanser kök hücre popülasyonunu temsil ediyor olabileceğini düşündürmüştür. Karsinogenez sürecinde, Lgr5 boyanma şiddetinin giderek artışı, pozitif boyanan hücrelerin bazalden luminal yüzeye doğru yer değiştirmesi, kanser dokularındaki Lgr5 immunekspresyonun özellikle düşük evre, düşük derece olgularda görülmesi ve artmış sağkalımla ilişkisi; Lgr5'in kanser kök hücresinden çok normal doku kök hücresini işaret edebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
According to the cancer stem cell theory, the neoplastic cells forming the tumor mass originate from cells with the capacity of self-renewal. These cells are termed as“cancer stem cells”. CD44 is one of the oldest and most well known markers for stem cells. Lgr5 is a recently found marker for these cells in the gastrointestinal tract. The goal of this study is to determine the distribution of cancer stem cells in gastric adenocarcinomas and to investigate their relationship with clinicopatholog-ical factors, survival and steps in gastric carcinogenesis. 153 gastric adenocarcinoma cases diagnosed following gastrectomy be-tween 2012 and 2013 at MÜTF Pendik EAH were included in this study. Investi-gated clinicopathological factors were age, gender, location of tumor, histological type, grade, stage, lymphovascular/perineural invasion and stromal response. CD44, ALDH-1 and Lgr5 immunohistochemical staining was determined both for the tumor and non-neoplastic gastric tissue. CD44 staining was found to be related to intestinal morphology, lympho-vascular invasion and stromal response. ALDH-1 staining was seen in proximally located cases with low grade and perinodal invasion. Lgr5 staining was correlated with low grade, low stage and increased survival. Lgr5 staining intensity was in-creased in the progressive steps of carcinogenesis. In our study, three cancer stem cell markers stained different cell groups. The correlation between CD44 and poor prognostic factors lead us to think that CD44+ cells may be cancer stem cells and play a role in treatment. ALDH-1 posi-tivity found in proximally located carcinomas may be due to a different subset of stem cells. The increase in Lgr5 staining in the carcinogenesis as well as the migra-tion of Lgr5+ cells from the base of the glands to the lumen and also, the correla-tion between Lgr5 staining and low grade, low stage and increased survival, point to the possibility that Lgr5+ cells might be normal tissue stem/progenitor cells rather than cancer stem cells.