Üç boyutlu kartezyen geometride diskret ordinat problemlerinin spektral green fonksiyonları (SGF) ile çözümü
Solution of discrete ordinates problems with the spectral green functions (SGF) in three dimensional cartesian geometry
- Tez No: 38874
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜLEYMAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZ Bu çalışmada, tekgruplu diskret ordinat Sn promlemlerinin x,y,z geometrisinde izotropik ve lineer anizotropik saçılmalı ortamlarda çözümü için nodal bir metot önerildi. Bu metodda sadece sabit sızıntı adı altında bir yaklaşım yardımı ile tek boyuta indirgenmiş Sn nodal denklemlerinin çözümü için Spektral Green Fonksiyonları (SGF) genelleştirildir. Sonuçta elde edilen SGF metodu kaynak ifadesini tam olarak içerdiğinden bilinen diğer Sn metodlarına göre daha iyi sonuçlar vermektedir. Çünkü bilinen diğer Sn metod- larmda kaynak ve sızıntı terimleri için bir yaklaşım kullanılmaktadır. Oluşturduğumuz SGF metodu ile uygun sınır şartları kullanarak bulunan hücre kenar - akılarını, hücre - ortalama akılarını, hücre skalar akılarını tablolar halinde verdik. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this.study, a nodal method is suggested for the solution of one-group discrete ordinates problem 5\* with isotropic and linearly anisotropic scattering in x. '.%- nodal equations by using constant leakage approximation. The resulting SGF method is more accurate than convansionally used Sx method because it treats the scattering source terms implicitly and exactly. In convansional Sx method, the constant leakage terms and scattering source are both approximated. With the developed SGF method, we solved one-dimensional 5.v equations for each x,y,z dimensions by imposing the proper boundary conditions. At the results, we gave the tabulated numerical results for cell - edge fluxes, cell - average fluxes, cell scalar fluxes. X