Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde serum ve doku örneklerinde SCUBE1 (sıgnal peptıde-CUB-EGF domaın-contaınıng proteın 1)'in değerlendirilmesi
Diagnostic value of SCUBE1 (signal peptide CUB-EGF domain containing protein 1) on serum and tissue samples in non SMALL cell lung cancer
  1. Tez No: 388763
  2. Yazar: SELÇUK GÜRZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Yeni bir biyobelirteç olan SCUBE1 (signal peptide CUB EGF domain containing protein 1), trombosit ve endotel hücrelerinde bulunan bir transmembran proteinidir. Tromboz eğilimli hastalıklarda ve mide kanserinde yükselen kan seviyeleri gösterilmiştir. Çalışmamızın amacı, küçük hücreli dışı akciğer kanserli (KHDAK) hastalarda, serum ve akciğer dokusundaki SCUBE1 düzeylerinin, akciğer kanserinin türü, evresi ve yaygınlığı ile ilişkili olup olmadığı, ayrıca malign hastalardaki düzey ile benign hastalardaki düzeyler arasında bir fark olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Tanı veya tedavi amacıyla cerrahi uygulanan rezektabl KHDAK'li 25 hasta (Grup 1), unrezektabl KHDAK'li 15 hasta (Grup 2) ve kanser dışı nedenlerle cerrahi uygulanan 15 hastanın (Gurp 3, kontrol grubu) serum ve doku örnekleri ELISA yöntemi ile değerlendirilerek SCUBE1 değerleri ölçüldü. Sonuçlar istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: KHDAK'li hastalarda (Grup 1 ve 2) preoperatif serum SCUBE1 seviyelerinin kontrol grubuna göre yüksek olduğu görüldü. (p=0,045) Grup 2'deki SCUBE1 değerlerinin diğer iki gruba göre anlamlı şekilde yüksek seyrettiği tespit edildi. (p=0,008) Doku örneklerinden yapılan ölçümlerde SCUBE1'in KHDAK'li hastalarda prognostik öneme sahip olacak şekilde anlamlı olduğu belirlendi. (p=0,009) Buna göre doku SCUBE1 konsantrasyonundaki 1 ng/mL'lik bir artış, hastaların ölüm riskinde yaklaşık 1,4 kat artışa neden olmaktadır. Sonuç: KHDAK'inde, SCUBE1'in serum ve tümör dokusundaki konsantrasyonlarının tanı ve prognozu belirlemede önemli bir biyobelirteç olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: SCUBE1 (signal peptide cub-egf domain containing protein 1) which is a new biomarker, is a transmembrane protein in thrombocytes and endothelial cells. Elevated blood levels have been shown in diseases associated with thrombosis and stomach cancer. The purpose of this study is to determine whether there is a relation between the type, stage and the extensiveness of the lung cancer and the level of SCUBE1 in serum and lung tissue of non small cell lung cancer (NSCLC) patients and also to see whether there is a difference in the levels of the patients with malignant and benign diseases. Material and Method: 25 resectable NSCLC patients who were operated with the purpose of diagnosis and treatment (Group 1), 15 unresectable NSCLC patients (Group 2) and 15 patients who were operated with non-cancer related reasons (Group 3, control group) were included in this study. SCUBE1 levels of the serum and tissue samples obtained from these patients were evaluated by ELISA method. The results were compared statistically. Results: It was observed that preoperative serum SCUBE1 level in patients with NSCLC (Group 1 and 2) were significantly (anlamlı mı?)higher compared to the patients in the control group(p=0.045) . Serum SCUBE1 levels in Group 2 were significantly higher compared to the other two groups.(p=0.008). As to the levels of SCUBE1 in tissue samples, it was significantly higher in patients with NSCLC and yielded a prognostic importance such that a 1 ng/mL rise in tissue SCUBE1 concentration caused a 1.4 fold increase in the death risk. Conclusion: It seems that the concentration of SCUBE1 in the serum and tumor tissue is an important biomarker in determining the diagnosis and prognosis in NSCLC patients.