Akciğer kanserli hastalarda metastaz ve tümör aktivitesinin belirlenmesinde serum TPS, CEA ve sialik asit seviyelerinin rolü
The role of serum TPS, CEA and sialic acid levels, determination of metastasis and tumor activity in lung cancer patients
- Tez No: 111872
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Tümör hücreleri üzerinde bulunan çeşitli antijenler, enzimler, tümör dokusu tarafından üretilen büyüme faktörleri, onkofetal proteinler, çeşitli onkojen ürünleri değişik tümörlerde tümör belirteci olarak kullanılabilmektedir. Hızla çoğalan epitelyal hücrelerin tanımlanması için yararlı bir araç olan TPS, tümör aktivitesinin değerlendirilmesinde kullanılır. CEA, fetal yaşamda normal olarak bulunan, yetişkinlerde düşük konsantrasyonlarda meydana gelen, belirli kanser tiplerinde özellikle epitelyal tümörlerde yüksek konsantrasyonlarda bulunan onkofetal bir antijendir. N-asetil nöraminik asit veya sialik asit yoğun olarak araştırılan oldukça yeni bir belirteçtir. Glikoproteinler ve glikolipidierin karbonhidrat zincirlerinin indirgenmemiş kalıntılarına bağlı olarak bulunurlar. Bu tez çalışmasında Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'nda akciğer kanseri tanısı konmuş ve metastaz saptanmış 10 hasta, metastaz saptanmamış 20 hasta ile kontrol amacı ile 27 sağlıklı kişi olmak üzere toplam 57 kişiden oluşan araştırma grubu bireylerinden elde edilen kan örnekleri kullanıldı. Çalışmaya aldığımız kanser tanılı hastaların 7'si küçük hücreli (KHAK), 23'ü ise küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK)'ydi. Sialik asit seviyeleri resorsinol yöntemi ile, Karsinoembriyonik Antijen ve Doku Polipeptid Spesifik Antijen seviyeleri ise kemilüminesans yöntemle belirlendi. Çalışmamızda, akciğer kanserli hastalarda, metastaz saptanan grupta serum TPS seviyeleri 278+111 U/L, serum CEA seviyeleri 238+182 ng/ml ve serum sialik asit seviyeleri 82+3 mg/dl olarak bulundu. Metastaz saptanmayan gruptaki serum TPS seviyeleri 253±78 U/L, serum CEA seviyeleri 20+16 ng/ml ve serum sialik asit seviyeleri 84+4 mg/dl olarak saptandı. Sağlıklı kontrol grubu bireylerinde serum TPS seviyeleri 74±12 U/L, serum CEA seviyeleri 4+1 ng/ml ve serum sialik asit seviyeleri 64+3 mg/dl olarak belirlendi.KHAK'li hasta grubunda serum TPS seviyeleri 166+48 U/L serum CEA seviyeleri 49+44 ng/ml ve serum sialik asit seviyeleri 94±4 mg/dl olarak bulundu. KHDAK'li hasta grubunda serum TPS seviyeleri 292±81 U/L, serum CEA seviyeleri 110+84 ng/ml ve serum sialik asit seviyeleri 80±3 mg/dl olarak belirlendi. TPS seviyelerinde, metastaz saptanan grupta saptanmayan gruba göre istatistiki açıdan bir fark gözlenmedi (p>0,05). Metastaz saptanan grupta ve saptanmayan grupta sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı bir artış gözlendi (p0,05), KHDAK'li hasta grubunun serum TPS seviyeleri kontrol grubuna göre ileri düzeyde anlamlı olarak bulundu (p0,05). KHAK'li hasta grubunda ve KHDAK'li hasta grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel bir fark gözlenmedi (p>0,05). Sialik asit seviyelerinde, metastaz saptanan grupta saptanmayan gruba göre istatistiki bir fark gözlenmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Various antigens, enzymes located at the tumoral cells, growth factors, oncofetal proteins and miscelleneous oncogenic products secreted from tumoral tissues can be used as tumor markers. TPS, a useful tool in diagnosis of proliferating epithelial cells, can be used in determination of tumoral activity. CEA which exists as normal in fetal life and determined at low concentrations in adults, is an oncofetal antigen circulated of high concentrations in malignancy especially of epithelial tumors. N-asetilneuraminic acid and sialic acid are highly investigated fairly new markers and are found bound to non-reduced residues of carbonhydrate chains of glycoproteins and glycolipids. In our study, blood samples of 57 individuals that of 30 lung cancer patients, 10 with metastasis and 20 without, those were diagnosed in OGU Medical Faculty Department of Chest diseases and as the control group 27 healthy subjects. In our study, prognosed lung cancer patients that 7 patients with small cell lung cancer (SCLC) and 23 patients with non-small cell lung cancer (NSCLC). Levels of sialic acid were determined according to resorsinol method and, TPS and CEA by chemiluminescence. In our study serum TPS, CEA and sialic acid levels were measured in lung cancer patient group with metastasis as 278±111 U/L, 238+182 ng/ml, 82±3 mg/dl, in lung cancer group without metastasis as 253+78 U/L, 20+16 ng/ml, 84+4 mg/dl and in healthy group subjects as 74+12 U/L, 4±1 ng/ml, 64±3 mg/dl respectively. Serum TPS, CEA and sialic acid levels in SCLC group were 166+48 U/L, 49+44 ng/ml and 94±4 mg/dl. Serum TPS, CEA and sialic acid levels were measured in NSCLC group were 292+81 U/L, 1 10+84 ng/ml, and 80+3 mg/dl.At the TPS levels, no statistical difference was observed in the with metastasis group with respect to the without metastasis group (p>0,05). In both with and without metastasis groups, the meaningfull increase was observed as compared to healty control group (p0,05), the serum TPS level of NSCLC group was found to be quite meaningfull with respect to that of control group (p0,05). In both SCLC, NSCLC groups no statistical differences were observed with respect to the control group (p>0,05). There was no statistical difference at the sialic acid levels of the metastasis group and without metastasis group (p>0,05).