Ağrılı kriz ile acil servise başvuran orak hücre anemili hastalarda biyokimyasal parametrelerin düzeyinin belirlenmesi
To determine the level of biochemical parameters of the patients who apply to emergency services with sickle-cell anemia disease
- Tez No: 388771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SEBE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışmada acil servise ağrılı kriz nedeni ile başvuran hastalarda tam kan düzeyi, sedimentasyon düzeyi, laktat düzeyi, kan gazı düzeyi ve semptomlarla ayaktan tedavi süresi arasındaki ilişkiyi göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya 21 erkek 19 kadın toplam 40 hasta alındı. Hastaların acil servise başvurudaki semptomları sorgulandıktan sonra ağrı skalaları üzerindeki ağrı şiddetlerini işaretlemeleri söylendi. Sonrada hastalardan tam kan, laktat, sedimentasyon ve kan gazı düzeyleri çalışıldı. Hastaların ayaktan tedavi süresi kayıt edildi. Semptomlar, ağrı skala ölçümleri, kan biyokimyasal düzeyleri ile ayaktan tedavi süresi istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması ve standart sapması 28,65±6,841'idi. Hastaların 35'inde (%87,5) eklem ağrısı ve 24'ünde (%60) göğüs ağrısı başvuruda en sık görülen semptomlardı. Hastaların ağrı şiddetlerinin ortalaması ve standart sapması visüel analog skalada (VAS) 7,84±1,408; sayısal ağrı skalasında (SAS) 7,95±1,449; Wong Baker yüz skalasında 4,08±0,616'idi. Biyokimyasal parametrelerin ortalaması ve standart sapması: pH:7,39±0,041, pO2:45,69±11,02, pCO2:39,52±6,68, HCO3:23,94±3,15, lökosit:16,59±6,73, hemoglobin:8,31±1,03, hematokrit:24,35±3,50, trombosit:456±216,03, laktat:1,43±1,10, sedimentasyon:5±4,86 olarak tespit edildi. Ayaktan tedavi edilen 22 hastanın ayaktan tedavi sürelerinin ortalaması ve standart sapması 5,23±2,65 saat olarak hesaplanırken; yatırılarak tedavisi devam ettirilen 18 hastanın tedavi sürelerinin ortalaması ve standart sapması 6,27±4,50 gün olarak hesaplandı. Hastalar en sık 2 saat (%15) ve 4 saat (%15) ayaktan tedavi aldı. En uzun süre ayaktan tedavi alan hasta 12 saat (%2,5) acil serviste takip ve tedavi edildi. Hastaların biyokimyasal parametreleri ile ayaktan tedavi süreleri karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı sonuç bulunamadı(p değeri˃0,05). Sonuç: Acil servise ağrılı kriz ile gelen hastalarda bakılan kan biyokimyasal parametreleri ile ayaktan tedavi süresi arasında bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study we aimed to show the relation between complete blood count, sedimentation rate, lactate level, blood gas values, symptoms and outpatient treatment time of the patients who come to emergency services with severe pain crisis. Methods and Procedures: In this study 40 patients, combination of 21 male and 19 female, are included. Patients are told to mark the level of pain on a scale after they are questioned about their symptoms. Then patients' complete blood count, sedimentation rate, lactate level, and blood gas values are examined. Patients' outpatient treatment time are recorded. Symptoms, pain scale levels, blood biochemical levels and outpatient treatment time are statistically compared. Result: Patients age average and standard deviation is 28,65±6,841. Most observed symptoms are pains at joints of 35 patients ((%87,5) and chest area of 24 patients (%60). Patients pain level and their standard deviation on visual analog scale (VAS) 7,84±1,408; numerical pain scale (SAS) 7,95±1,449; Wong Baker face scale 4,08±0,616. Biochemical parameters average and Standard deviation: pH:7,39±0,041, pO2:45,69±11,02, pCO2:39,52±6,68, HCO3:23,94±3,15, leucocyte:16,59±6,73, hemoglobin:8,31±1,03, hematocrit:24,35±3,50, trombocyt:456±216,03, laktat:1,43±1,10, sedimentation:5±4,86. Treatment Time and it's Standard Deviation of 22 outpatient was 5,23±2,65 hours while it was 6,27±4,50 days for the 18 patients treated in the hospital. Outpatients were mostly treated for 2 hours (%15) and 4 hours (%15). Longest outpatient treatment time was 12 hours (%2,5) in the emergency service. When patients biochemical parameters and their outpatient treatment time were compared there was no meaningful result (p value˃0,05). Conclusion: No interrelation was found between the level of biochemical parameters of the patients who apply to emergency services and their outpatient treatment time.