Karataş kıyı kesimi rekreasyonel alan kullanım seçeneklerinin saptanması
Determination of recreational land use alternatives in coastal region of Karataş
  1. Tez No: 38879
  2. Yazar: MÜNEVVER ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. FARUK ALTUNKASA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
VII öz Bu araştırma, Çukurova Bölgesi kıyı yerleşimlerinden biri olan Karataş ilçe merkezinde, rekreasyonel ağırlıklı genel alan kullanım seçeneklerinin saptanması ve bu seçeneklerin, farklı alan kullanımlan için belirlenen ekolojik uygunluk değerleri ile karşılaştırılarak rekreasyonel ağırlıklı alan kullanım ilkelerinin ortaya konulması amaa ile yapılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, alanın doğal ve kültürel yapısı incelenmiş, daha sonra farklı alan kullanımları için alternatifler oluşturulmuş ve bu alternatifler fiziksel planlamacılar Üe yöre halkına anketler biçiminde sunularak en fazla kabul göreni belirlenmiştir. Çalışmanın son aşamasında ise, araştırma alanındaki farklı alan kullanımlan nın ekolojik açıdan uygunlukları belirlenerek, alan kullanımlan için en fazla kabul gören alternatif ile ekolojik uygunluk değerlendirmeleri yorumlanmış, elde edilen sonuçlar doğrultusunda doğal ve kültürel kaynaklan korumak-geliştirmek kaydıyla rekreasyonel ağırlıklı alan kullanım ilkelerinin geliştirilmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT In this study, obtaining the options of recreatinol land uses in Karataş that is one of the coast settlements in Çukurova region and determining the principles of recreational land uses by comparing the options with ecological suitable values that were determined for different land uses were aimed. At the first step of the study, natural and cultural structure of the land were investigated, then alternatives were created for different land uses and the best alternative was found out by the polls that did with the phisical planners and the public. At the last step of the study, the ecological suitables of the different land uses at the research area were determined, the best alternative for land uses was commented with ecological suitable values and while natural and cultural sources have been conserved-developed, developing the principles of the land uses was tried.