Abdulğanî En-Nâblusî'ye ait el-Ukûdü'l-Lü'lüiyye isimli eserin Ârifî Ahmed Dede Tercümesi: Tahkîk ve transkripsiyon
Ârifi Ahmed Dede's Translation of al-Ukudu'l-Lu'luiyye that written by Abdulgani en-Nablusi: Edition and transcription
- Tez No: 388814
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAKKI TURABİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Müzik, Religion, Music
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Semâ' risâleleri, içinde müzikal faaliyetlerin de yer aldığı tasavvufî zikir ve semâ' âyinlerinin fıkhî ispatı için yazılmış eserlerdir. Bu tür eserler özellikle Osmanlı döneminde, semâ' ile devrânı kabûl etmeyen ulemâya reddiye sunma ve dervişleri savunma amacıyla yazılmıştır. Yenikapı Mevlevîhânesi şeyhlerinden olan Ârifî Ahmed Dede'nin Abdulganî b. İsmâil en-Nâblusî'nin el-'Ukûdü'l-Lü'lüiyye fî Tarîki's-Sâdeti'l-Mevleviyye adlı eserine yapmış olduğu tercümenin transkripsiyonunu sunduğumuz çalışmamız giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Bu çalışma Abdulganî en-Nâblusî gibi İslamî ilimlerin neredeyse hepsiyle alâkalı eserler sunmuş bir İslâm âlimi ve sûfîsinin, Mevlevîlikle ilgili yazmış olduğu bu eserini tanıtmayı, semâ' ve mûsikî ile ilgili fıkhî delillerini, ayrıca kendi çağındaki Mevlevî âyinlerinin nasıl icrâ edildiğine dâir verdiği bilgileri sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Sufi Dhikr and Sama ceremonies,some parts of which include musical activities, were the subjects of the Sama tractates written to prove the righteousness of these ritual ceremonies from the perspective of Fiqh.These sort of works were written to offer refutations to the scholars rejecting the Sama and the Davran (Halaqa Dhikr) and support and advocate the dervishes. Our dissertation consists of an introduction and four chapters that basically offers the transcription of the translation made by Ârifî Ahmed Dede ,one of the Sheiks of Yenikapı Mevlevi Lodge, to the book :“Ukudu'l_Lu'luiyye fî Tarîki's_Sâdeti'l_Mevleviyye”written by“ Abdulganî b. İsmâil en-Nâblusî ”. This study aims to introduce the work written about Mevlevi Order by Abdulganî en-Nâblusî ,an Islamic scholar and a Sufi, who has given many works on almost all of Islamic sciences and his proofs on Sama and music in terms of Fiqh. This study also aims to provide information given from the book“Ukudu'l_Lu'luiyye fî Tarîki's_Sâdeti'l_Mevleviyye”on how the Mevlevi Sama Ceremonies were practised in Abdulganî en-Nâblusî's own era