Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarına (UFRS) göre maddi duran varlıkların değerlemesi
The valuation of tangible assets from International Financial Reporting Standards perspective
  1. Tez No: 388813
  2. Yazar: İLKİN HÜSEYNOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
UFRS'nin temel prensibi, mali tabloların, işletmelerin gerçeğe en yakın mali durumunu gösterecek değerleme ve kayıtlara alma standartlarıyla hazırlanmalarıdır. Yatırımcılara, kredi kuruluşlarına, kısaca tüm mali tablo kullanıcılarına doğru mali bilgiler verecek bir muhasebe sistemi esastır. Bir yıldan daha uzun süre kullanılmak üzere alınmış olan maddi duran varlıkların, muhasebe kayıtlarına alınması, kullanıldığı sürece izlenilmesi, kullanım süresi sonunda aktiften çıkartılması, özetle maddi duran varlıkların uluslararası finansal raporlama standartlarına (UFRS) göre değerlemesi bu tez çalışmasının konusunu oluşturmaktadır. Çalışmamızda yapılan uygulama bir şirketinin muhasebe verileri kullanılarak değer düşüklüğüne uğrayan maddi duran varlıklar belirlenmiştir. Bu maddi duran varlıkların UFRS'ya değer düşüklüğü uygulaması ve gerekli muhasebe kayıtları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The mail principle of IFRS, is to prepare financial statements providing information about the financial position, performance and changes in financial position of an entity that is useful to a wide range of users in making economic decisions. The purpose is accounting system which meets the common information needs of a wide range of users such as shareholders, creditors, employees, and the public. The subject of this study is keeping records, tracking, retiring from assets after operating of tangible assets used more than one year, briefly the valuation of tangible assets from international financial reporting standards (IFRS). In our study we determined impaired tangible assets using accounting datas of a sample company. We made impairment of assets and needed accounting records according to UFRS.