TMS 11 İnşaat Sözleşmeleri Standardı: Vergi uygulamalarında etkisi
IAS 11 Construction Contracts-Standard: The effect of tax applications
  1. Tez No: 388824
  2. Yazar: CELİL UYUMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
TMS 11 2005 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu standart inşaat sözleşmelerinin muhasebeleştirilmesi ve vergi uygulamaları ile ilgilidir. İnşaat sözleşmeleri farklı hesap dönemlerini kapsamaktadır.Bu nedenle inşaat sözleşmelerine ilişkin muhasebe uygulamasındaki esas konu, sözleşme kapsamında elde edilen gelir ve maliyetlerin inşaat işinin gerçekleştirildiği hesap dönemlerine dağıtılmasıdır.Bu Standart, sözleşme gelir ve maliyetlerinin gelir tablosunda ne zaman gelir ve gider olarak gösterilecekleri konusunda Kavramsal Çerçeve'de belirtilen muhasebeleştirme ilkelerini esas almaktadır.Bu çalışmada İlk bölümde Uluslararası Muhasebe Standartları hakkında genel bilgiler sunulmuştur. İkinci bölümde Türkiye'de muhasebe standartlarının gelişimi incelenmiştir. Üçüncü bölümde TMS 11 İnşaat sözleşmeleri Standardının kapsamına değinilmiştir. Bu kapsamda ek olarak İnşaat sözleşmelerine ait bir uygulama örnek olarak verilmiş ve mevcut vergi uygulamalarındaki etkisi açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IAS 11 entered into force in 2005. This accounting standard construction contracts and related tax implications. Building contracts cover the different accounting periods. Therefore, the principles of accounting practice issues related to construction contracts, income is distributed under the contract and the costs of the fiscal year in which the construction work.This IFRS income statement when the contract revenue and costs are based on accounting principles specified in the Conceptual Framework on display as they come andgo.General information about the first part of this study were presented at the International Accounting Standards. The development of accounting standards in Turkey were examined in the second part. IAS 11 Construction contracts are discussed in the third section of the scope of the standard. In this context, it is given as an example of application in addition to the construction contract and tried to explain the impact of current tax practices.