Yeni Türk Ticaret Kanunu'na göre bağımsız denetimin yatırımcının korunması kapsamında incelenmesi
Former analysis of independent audit within the meaning of the investor protection according to the new Turkish Trade Code
  1. Tez No: 388826
  2. Yazar: FATMA ÜNSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT GÜNCELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
21. yüzyılın başında Amerika Birleşik Devletlerinde ve Avrupa Ülkelerinde yer alan halka açık borsaya kote olmuş büyük firmaların skandallar yaratan beklenmedik iflasları yaşanmıştır. Bu iflaslar dünya ekonomisi üzerinde önemli etkilere sebebiyet vermiştir. Öncelikle yatırımcının yatırım kararı için analiz etmiş olduğu tabloların doğruluğu şüphe konusu olmuş, Muhasebe Standartları, Denetim Standartları ve denetçilerin denetimi sorgulanmıştır. Öncelikle Amerika Birleşik Devletlerinde 30.07.2002 tarihinde Sarbanes-Oxley Yasaları ile Kurumsal Yönetim, denetçinin denetlenmesi, denetim ve muhasebe hile ve hatalarını önleyici önemli düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemeler borsaya kote olan dünya çapında işletmeler olması dolayısıyla Avrupa ülkelerinide de ilgili düzenlemelere uyumu zorunlu kılmış, beraberinde yaşanan benzer skandallar sonucu Avrupa Komisyonu, 8. Direktifi (8th Company Law Directive) modernize eden bir yönerge (The Commission's Communication of 21 May2003 on“Modernising Company Law and Enhancing Corporate Governence in the European Union”) hazırlayarak Parlamento'ya sunmuştur. Global Ekonominin gereklerinden olan muhasebe, raporlama ve denetim standartlarında tüm dünya ülkelerinin uyum sağlayarak birleşmesidir. Finansal tablolarının her bir yatırımcı tarafından daha anlaşılabilir ve analiz edilebilmesi, bunun bir ekonomik fırsata dönüşmesi için Uluslararası Muhasebe Standartları, Uluslararası Finansal Raporlama Standartları ve Uluslararası Denetim Standartları ülkemiz açısından önem arz etmekteydi. Bu bakımdan hem de Avrupa Birliğine uyum süreci dolayısıyla 13.01.2011 yılında 6102 sayılı kanun ve 6103 sayılı uygulama kanunu ile Türk Ticaret Kanununda aksayan yönleri ve Uluslararası Standartlar beraberinde Bağımsız Denetim ve Denetçiler konusu daha detaylı bir düzenlemeye konu olmuştur. Çalışmamızda yatırımcıları ve türlerini ve karar alırken kullandığı finansal tabloları da ayrıntılarıyla inceledik. Bu finansal tablolarının doğruluğunun ve anlaşılabilir olmasının yatırımcının korunması bakımından ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu gördük. Bunlar ile birlikte yatırımcının sahip olduğu hisse senetleri ile sahip olduğu hakları ve bu hakların doğru kullanılması ile birlikte sermaye piyasasının gelişmesi bakımından ne kadar etkin bir güç olduğunu gördük. Yeni Türk Ticaret Kanunu ile Bağımsız Denetim ve Kurumsal Yönetişim bakımından eksiklikler giderilmeye ve Sermaye Piyasası araçlarının etkin kullanımı ile yatırımcının güveni sağlanmaya amaçlamıştır. Modern çağın gereklerine cevap verebilecek teknolojik gelişmeleri içeren oldukça yapıcı düzenlemeler yapılmış, gelecekte ki iyileştirmeler için önemli bir başlangıç olmuştur.
Özet (Çeviri)
At the beginning of the 21.th century, the publicly-traded and listed on stock market companies happened unexpected bankrupt that is scandalous matter on the United States of America and European Countries. This bankruptcy brought to significant influences on the world-wide economy. Firstly thruth of financial statement which is analysed by investor for investment decision was impeachable, interrogated to Accounting Standards, Audit Standards and auditor audit. Primarily The United States of America made legal arrangament for Corporate Governance, auditor audit and prevention of accounting and audit manipulation by Sarbanes-Oxley Act on 30 July 2002. This act obliged European Countries to integration, although The European Commission presented 8th Company Law Directive that is modernised directive to parliement. One of the requirement at Global Economics is agree with accounting, report and audit standards. International Accounting Standards, International Financial Report Standards and International Audit Standards was holding key for more comprehensible, analysable financial statement in terms of every investor and turn this economics advantange on our country. In this regard and in consequence of adaptation process The European Union, limping aspect at Turkish Trade Code, International Audit Standards and control of auditor was mentioned elaborately at law no 6102 and practical law no 6103 at New Turkish Trade Code on 13 Jan. 2011. On study, was researched elaborately investor and cs of investor and used financial statements while take a decision to investment. Role and importance of verity and comprehensible in financial statements was saw in terms of protection of investor. Nonetheless, shares owned investor with acquire righties and proper usage this righties was saw that is effective strength in terms of development Capital Market. Supplied the deficiency at Turkish Trade Code in terms of Independent Audit and Corporate Governance and intended to supply confidence's investor with getting the best out of capital market instruments. Constructive legal arrangements was supplied requiremnts of modern age included technological improvements, that was significant inception in terms of future legal improvements.