Türk Ticaret Kanunu'na göre bağımsız denetimin esasları
Principles of independent auditing by Turkish Trade Law
  1. Tez No: 492051
  2. Yazar: NAZLI YAVUZBİLGE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİĞDEM GÖÇ GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
İşletmelerin gelişmesi daha iyi bir düzen içinde ilerleyebilmesi için gerekli hukuk düzenine sahip olması gerekmektedir. Bu düzenin sağlanması hem işletme içinde hem de işletme dışında yürütülmesi gereken belli başlı kurallar çerçevesinde desteklenmiş ve kabul görmüş hukuk kuralları ile mümkün olmaktadır. Bağımsız denetim de bunlardan bir tanesidir. Daha önce sınırlı alanlarda uygulaması olan bağımsız denetim, çağın gereklilikleri ve teknolojinin hızlı gelişmesiyle birlikte işletmelerde bir ihtiyaç haline gelmiştir. 2012 yılında yeni bir düzenleme yapılarak 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun kabulü ile de bağımsız denetime verilen önem arttırılmış, denetim genişletilmiştir. Yapılan düzenlemeye dayanılarak bu tez çalışmasında genel olarak bağımsız denetim esasları ana hatlarıyla ele alınıp, açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The companies should have a good law order in order to grow more properly. Maintaining this order requires law rules acknowledged within the frame of certain rules to be followed both inside and outside the company. Independent audit is one of them. Independent control, which had previously been applied in limited areas, has become a requirement in enterprises with the rapid development of the requirements of the time and technology.Independent audit become more important with the new arrangement of no.6102 Turkish Trade Law accepted in 2012 and audit area has been expanded. The essentials of independent audit were tried to be handled and explained based on current regulations.