Okul müdürü ve öğretmenlerin 12 yıllık zorunlu eğitim uygulamasına ilişkin algıları
The opi̇ni̇on of school managers and teachers in regard to 12 year compulsory education application
  1. Tez No: 388836
  2. Yazar: FULYA ÇAMLIBEL
  3. Danışmanlar: DR. MEHMET EMİN BAKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, İzmir'de bulunan anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan okul müdürü ve öğretmenlerin 12 Yıllık Zorunlu Eğitim'e yönelik bakış açılarını belirleyip, uygulamada aksayan yönleri saptayıp bu aksaklıkların giderilmesi için öneriler geliştirmek ve karar vericiler ile paylaşmaktır. Araştırmanın evreni, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde görevli olan eğitimcilerdir. Araştırmada, çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden, maksimum çeşitlilik örnekleme tekniği dikkate alınmıştır. Araştırma kapsamına farklı branşlardan 5 öğretmen ve farklı okul türlerinde görev yapan 6 okul müdürü alınmıştır. Nitel veri toplama tekniği ele alınan bu araştırmada, yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, araştırma kapsamına alınan okul müdürü ve öğretmenlerin hemen hemen tamamının 12 yıllık zorunlu eğitim uygulamasına ilişkin olumlu bakış açısına sahip olmadıkları, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasından ziyade sistemde yapılan değişikler sırasında izlenen yöntemden rahatsız oldukları sonucu elde edilmiştir. Diğer önemli sonuçları ise, 4+4+4 modelinin bilimsel veriler ve bulgular ile örtüşmediği, paydaşların görüşlerinin alınmadan çok hızlı bir şekilde sistem değişikliğine gidildiği, 12 yıllık zorunlu eğitimin gelişimle ilgili bilimsel ilkelere uygun olmadığı ve mesleki yönlendirmenin çok erken yaşlarda yapılmasının sakıncalı olduğunun saptanmasıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the perspectives toward 12-year-compulsory education application of the school directors and teachers working in pre-primary, primary, secondary and high schools in Izmir and to discover the halting points of the implementation in order to develop suggestions and share them with the decision makers. The scope of the research covers the educators working in pre-primary, primary, secondary and high schools. Throughout the research to identify the study group, maximum diversity purposeful technique of the purposeful sampling method is used. The research is conducted on 5 teachers each from a different field of study and 6 school directors each in charge of a different school type. Data is collected via Semi-structured interviews and qualitative data collection techniques. In order to collect the data; Semi- structured interview form prepared by the researcher is used. According to the research outcome, it is viewed that almost all school directors and teachers took place in this research do not have a positive approach toward the implementation of 12-year- compulsory education, apart from the increase of the educational years to 12, they felt uncomfortable with the methods pursued during the applied changes. Another significant outcome is that the model 4+4+4 is not overlapping with the scientific data and findings; the system modification was rapidly applied without taking into consideration the stakeholders' views, 12 years of compulsory education does not match to scientific principles and the implementation of occupational guidance at a very early age is proved to be unfavorable.