Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin finansman sorunları, alternatif finansman olanakları ve gelişen işletmeler piyasasından halka arz yoluyla kaynak temini
Financial problems of SMEs, alternative financing opportunities and funding from emerging componies market
  1. Tez No: 388837
  2. Yazar: ÖZLEM TEZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Kısıtlı sermaye ve sınırlı imkanlar ile kurulup, birçok sektörde faaliyet gösteren küçük ve orta büyüklükteki işletmeler tüm dünyada ülke ekonomileri içinde %90'ların üzerinde paya sahip olmaktadır. Aynı zamanda isthihdam yaratma özellikleri ile de ekonomik dengeler üzerinde etkilerinin büyük olduğu bilinmektedir. Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler sadece girişim sayısı ve istihdam açısından değil, ülkede dış ticaret, yeni teknolojilerin ve üretim kapasitesinin artmasında da büyük öneme sahiptirler. Fakat birçok küçük ve orta büyüklükteki işletmenin kurulduktan sonra, ilk beş yıl içinde kapandığı görülmektedir. Ekonomi içinde bu denli büyük öneme sahip olan küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin günümüzde en sık karşılaştığı sorun finansman sorunudur. Kısıtlı sermaye ve sınırlı imkanlar ile kurulan küçük ve orta büyüklükteki işletmeler, finansal kaynaklara ulaşmada sorunlar yaşamaktadırlar. küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin finansman sorununun çözümü ve alternatif finansman kaynaklarının yaratılması, bu işletmelerin ekonomiye olan katkılarını arttıracağı gibi istihdamı arttırarak refah seviyesinin yükselmesini de sağlayacaktır. Ülkemizde ve dünyada küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin finansman sorununu çözmek için birçok kurum ve kuruluş Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelere, destekler, hibeler ve kredi kolaylıkları tanımaktadır. Tüm bunların dışında, tüm dünyada ve ülkemizde küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için özel bir borsa da kurulmuştur. Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için kurulmuş ilk borsa olan“Gelişen İşletmeler Piyasası”nda halka arz yoluyla sermaye arttırımına gitmek işletmeler açısından birçok avantaj sağlamaktadır. Bu çalışmada küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin tüm dünya ve ülkemizdeki yeri, yaşadıkları finansman sorunları ve bunların çözümüne yönelik alternatifler çözüm önerileri ve Gelişen İşletmeler Piyasası'ndan nasıl faydalanabilecekleri araştırılmış ve güncel bilgiler ışığında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Small and medium enterprises,which are founded through limited capital together with restricted opportunities and trade in many sectors, have a share over %90 in business across all countries in the world. Additionally, it's known that, their attribution to genertaing employment has a great effect on the financial balance. Small and medium enterprises not only in terms of employment and number of attempts, the country's foreign trade, also in the increase of production capacity and new technologies are of great importance. But after the establishment of many small and medium enterprises, it appears that closes within the first five years. The funding problem is the most common problem of small and medium enterprises who have such a great significance for economy. Established with limited capital and limited opportunities, small and medium enterprises have problems in reaching the financial resources. A solution for the funding problem of Small and medium enterprises and generating alternative funding sources will not only increase the attribution of the seenterprises to economy but also increase employing and raise the prosperity. Many institutions in our country and the world supports, gives grants and credit facilities to solve the financing problems of small and medium enterprises. Apart from all these, all over the world and our country was founded on a private stock market for small and medium enterprises. In“Emerging Companies Market”, which is the first stock market was founded for smes, increasing capital through public offering provides many advantages for the enterprises. In this study, the domestic and overseas estate of small and medium enterprises, the financial problems they have and analytical suggestions and the means of how they can benefit from“Emerging Companies Market”have been researched and presented in light of current data.