Vergi kanunları uyarınca ticari kazanç ile ilgili kabul edilmeyen giderlerin incelenmesi
Investigation of non deductive expenses under tax law regarding business profits
- Tez No: 388835
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN TAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Gelirlerden düşüremediğimiz giderlere kanunen kabul edilmeyen giderler adı verilmektedir. Kanunen kabul edilmeyen giderler, işletmelerin katlanmak zorunda kaldıkları ve işletme faaliyetlerinin sürdürülmesi, idamesi için gerekli olması nedeniyle ticari karın saptanmasında dikkate alınan; ancak, farklı nedenlerle vergi kanunları tarafından vergi matrahının tespit edilmesinde indirimi kabul edilmeyen giderlerdir. Vergi yasalarında düzenlendiği üzere genel ilke, işletme bünyesinde oluşan giderin işle ilgili ya da işin idame ettirilebilmesi ile ilgili olması gerektiğidir. İşletme için gerekliliği kanıtlanamayan giderleri, gider sayarak gelirden düşme olanağı bulunmamaktadır. Bazı istisna durumlar var ki, bir kısım giderler işletme için gerçekten gerekli olsa bile vergi kanunları bu giderlerin gelirden düşülmesine izin vermemektedir. Bu bilgiler doğrultusunda bu çalışmada, giderlere ilişkin belirsiz durumların ayrımları yapılmış olmakla birlikte, gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin vergi matrahlarının tespiti işleminde gider olarak kabul edilmeyen giderler konusu ele alınıp incelemiştir. Yapılan derleme çalışmaları ve mevcut bilgiler doğrultusunda kanunen kabul edilen ve edilmeyen giderler karşılaştırılmış olup, detaylandırılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The expenses which we can not deduct from our incomes are called not excepted expenses. Non deductive expenses under tax law. These expenses must be paid by institutions to continue their process and sustainable companies, when you calculate the trade profit and make a budget, we take all these in to accounts, but because of different reasons these expenses are non deductive expenses, According to General taxes law the expenses which grow in institutions may be deal with work or keeping on work conditions. Sometimes there may be some exception case and even though these expenses which may be necessary for institution but can not be proved and not taken into account to deduct from the tax. Some of these expenses are really urgent fort he company, the tax law does not allow to deduct them from the tax. When we take into accounts these knowledges, some studies are guite clear how they are located in their pace and separate, the unknown questions to calculate in come tax and corporation taxes act and expenses which are not accepted as tax allowance These studies and conclusions, according to these rules, we compare the tax allowance and non tax allowances are elaborated and widely searched.