Doğada yabani olarak yetişen melengiçlerde eğişik gençleştirme budaması yapılmasının aşı başarısı üzerine etkileri
- Tez No: 38886
- Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN KAŞKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
58 6. ÖZET Bu çalışma Ç.Ü. Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri bölümünde 1993-1995 yılları arasında yapılmıştır. Araştırma Üniversite Kampüsünde doğal olarak yetişen melengiçler (Pistacia terebinthus L.) üzerinde yürütülmüştür. Bu melengiçlere ilkbahar ve sonbahar“yonga”göz aşıları ve haziran“T”göz aşısı uygulanmıştır. Ocak halindeki melengiçler dinlenme döneminde yapılan seyreltme sonrası ilkbaharda bırakılan 3-5 dala aşılama yapılmıştır. Ağaççık formundaki melengiçlere gençleştirme budaması yapılmış ve oluşan genç dallara aşılama yapılmıştır.Aşılama sonrası aşı tutma oranları ve mevsim sonundaki sürgün uzunluğu ölçülmüştür. Elde edilen bulgulara göre ilkbaharda yapılan yonga göz aşılarda ortalama tutma oranı % 70.12, sonbaharda yapılanlarda % 41.47 oranında olmuştur. Budama yapılan ve yapılmayan melengiçlerde tutma oranında istatistiksel olarak fark bulunmamıştır. Haziran“T”göz aşısında tutma oranı {% 12.12) çok düşük bulunmuştur. Sürgün uzunlukları açısından budama yapılan melengiçlerde sürgünler çok hızlı gelişmiş, budama yapılmayanlarda sürgün uzunluğu biraz daha düşük kalmıştır Sonbahar ve ilkbahar döneminde yapılan“Yonga”göz aşıları“T”göz aşısına göre çok daha hızlı gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
59 7. SUMMARY This work was carried out in the Department of Horticulture of the Faculty of Agriculture University of Çukurova during 199 3-1995. The investigation is conducted on Pistaoia terei>jnt/ıu& L. which grows naturally in the University campus. Spring and Autumn chip budding and June“T”budding were performed on the top budding of P. terehJuthus bushes. PJstacia terejbJntJws L. which are in the form of bush were severly pruned during the rest period in winter and only 3-5 branches were left. These branches were top-budded. On the other hand one year old shoots which were emerged after sever pruning were also top-budded. At the each these two types of branch and shoots were compared with their rates of bud-takes. The bend shoots obtained from the pruned bushes were langer than the ones on the unpruned bushes. As a result, in the chip budding the rate of bud-takes where found as 70.12 % in spring and 41.47 % in Autumn. There is no statistical difference between pruned end unpruned branches. The rate of bud-takes was found too low in June“T”budding (12.12 %). For the plants which are pruned the growing speed and length of shoots in high. The chip budding which is made on Autumn and Spring grew rapidly compared to“T”budding.