Stokların Vergi Usul Kanunu ve Türkiye Muhasebe Standartlarına göre değerlemesi, karşılaştırmalı incelenmesi
The valuation and comparative review of inventory based on Turkish Tax Procedure Law and accounting standarts
  1. Tez No: 388851
  2. Yazar: KÜBRA UZUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
UFRS/TFRS kapsamında varlıkların, borçların, gelirlerin ve giderlerin muhasebeleştirilmesi ve finansal tablolarda raporlanması vergi mevzuatına göre farklılık göstermektedir. Stok maliyetinin hesaplanması ve stokların dönem sonunda değerlemesine ilişkin işlemler de iki sistem arasındaki önemli farklılıklardan biridir. Stokların elde edilmesi ve dönem sonunda değerlemesine ilişkin işlemleri ve muhasebe kayıtlarını açıklamaktadır. İşletmelerin finansal yönetimleri için en önemli kalemlerinden birinin stoklar olması dolayısıyla, stok politikalarının başarısının karşılaştırılabilir olması için işletmelerin aynı muhasebe standartlarını uygulaması gerekmektedir. TMS-TFRS'nin düzenlemeleri ile vergi mevzuatındaki düzenlemeler arasındaki farklılıkların belirlenerek stoklarla ilgili muhasebe uygulamalarının ne şekilde gerçekleştirileceğinin bilinmesi de gerekmektedir. Bu çalışma ise, mevcut muhasebe uygulamalarından TMS-TFRS'ye geçişle birlikte, stokların kapsamının ne şekilde belirleneceğini VUK ve TMS 'de stokların değerleme farklılıklarının karşılaştırmalı olarak incelenmesini ve analiz edilmesini hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the fact that the inventory management is one of the most important measures for the financial management of a company, it is crucial that all companies apply the same accounting standards so that they could compare the performance of their inventory management. It is also important that the differences between Turkish Financial Reporting Standards and tax legislation are defined so that accounting applications for inventory management could be well managed. This study aims to provide an analysis and a comparison of how inventory management would change by shifting from recent accounting applications into Turkish Financial Reporting Standards.