İhaleye fesat karıştırma suçu
Bid rigging in public procurement
- Tez No: 459761
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 442
Özet
Bu çalışmamızda genel olarak ihaleye fesat karıştırma suçu incelenmiştir. Çalışmada ilk olarak ihalenin ilkeleri, müteakiben Türk hukukunda ihale işlemlerini düzenleyen 4734, 2886, 2004 ve 6183 sayılı dört ayrı kanuna göre ihale süreçleri açıklanmıştır. Bu açıklamalardan sonra ihaleye fesat karıştırma fiiline yönelik 765 sayılı Türk Ceza Kanununda yapılan düzenlemeler ile 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu 235'inci maddede düzenlenen ihaleye fesat karıştırma suçu incelenmiştir. Çalışmada halen yürürlükte bulunan 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu 235'inci maddede Nisan 2013 tarihinde yapılan düzenlemenin suçun yapısında meydana getirdiği değişiklik Yargıtay içtihatları da dikkate alınarak ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışmanın sonunda bu incelemeler ışığında ihaleye fesat karıştırma suçunun düzenlenmesine yönelik iyileştirici teklifler ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis we studied“bid rigging in public procurement”. At first we explained the principles of procurement, after that explained the procedure of public procurement in Turkish procurement code in accordance to codes of 4734, 2886, 2004 and 6183. After these explanations we analyzed articles which are regulated in Turkish Penal Code no:765 for bid rigging crime and the 235th article of the Turkish Penal Code no 5237. The amendment which done in April 2013 for the 235th article of the Turkish penal code analyzed in detailed in the light of jurisprudence of appeals court. The amendment which held by regulation which done in April 2013 for the 235th article of the Turkish penal code analyzed in detailed in the light of jurisprudence of appeals court. At the end of the study in the light of these analyzing, the remedial proposals for the regulation of bid rigging in public procurement were expressed.